DZIECINADA W PLENERZE (wstęp wolny)

 

6 października

13:00

Plener na osiedlu GrabiszynGrabiszynek (Górka Skarbowców)

Teater Asterions Hus (Dania): „Romeo&Julia!”

Szekspir i największa w historii opowieść miłosna w ujęciu zespołu Asterions Hus, który stworzył poruszający, szybki i żartobliwy spektakl. 24 sceny, 24 uściski, 24 zmiany kierunku i 24 celebracje miłości – jej wielu twarzy i zakończeń. Fantastyczny tekst Szekspira, dzięki aktorom, przeistacza się w taniec robaków, zakochanych zapaśników sumo i balet w taczkach. Jeszcze nigdy dotąd nikt nie grał martwego w tak żywy sposób!

Teatr Haliganda (Słowacja): „Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty

Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.

Teatr Haliganda (Słowacja): „Zagubione słońce” + warsztaty

Zagubiło się słoneczko! Na poszukiwania rusza mały aniołek. Czy słoneczko zaginęło na łące? Może w lesie, a może w jeziorze? Poszukajmy go razem z aniołkiem!

Interaktywne, częściowo improwizowane przedstawienie z oryginalnymi, bezpiecznymi dla dzieci rekwizytami oraz bogato zdobionymi kostiumami. Spektakl, oprócz prostej historyjki, zawiera w sobie elementy edukacyjne – pokazuje różne środowiska, powietrze, wodę, ziemię i istoty tam mieszkające. Uczy także empatii, a co najważniejsze uruchamia wyobraźnię małych widzów, przy jednoczesnej doskonałej zabawie dorosłych. Muzyka do spektaklu grana jest na żywo – pojawiają się kije deszczowe, grzechotki, bębny, fujarki i wiele innych instrumentów. Spektakl płynnie przechodzi w warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak z prostych elementów i przedmiotów codziennego użytku można wyczarować magiczny świat baśni.

Klub Szekspirowski prezentuje „Sen nocy letniej”

Cały las przygotowuje się do kolejnego wesela królewskiego. Książę i Księżniczka Wróżek mają się pobrać… gdy tylko przestaną się kłócić. Grupa robotników bierze udział w kolejnych próbach sztuki i – jeśli przedstawienie ma być gotowe na wielki dzień – musi ze sobą współpracować. Klub Szekspirowski to grupa uczniów III i IV klasy, którzy zaadaptowali klasyczną historię autorstwa Szekspira, kierując ją do wszystkich grup wiekowych. Podczas tego procesu uczniowie udali się do miejsca narodzin barda w Stratford-upon-Avon, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat jego życia i historii.

Wędrowny Teatr Lalek “MAŁE MI”: „Księżycowe opowieści” [2–102] + warsztaty

Wszyscy jesteśmy Kosmicznymi Podróżnikami. Od najmłodszych lat otacza nas „kosmos” naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten Przeogromny Wszechświat wysoko nad naszymi głowami, który wyłania się gwieździstą nocą. Podczas codziennej Kosmicznej Podróży wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność? Czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

W spektaklu „Księżycowe opowieści” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych pochodzących z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i jedna z dalekiego Nepalu. Każda, zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i w mądry, a jednocześnie zabawny, ciepły i przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiada na nie.

Warsztaty “Łapacze snów, łapacze opowieści” oraz ” Kosmiczne patyczaki” zostaną zrealizowane w wyniku synergii SZTUKiSZUM z Wędrownym Teatrem Lalek MAŁE MI.  Tematycznie nawiązywać będą do przedstawienia teatralnego “Księżycowe Opowieści”.

oraz

koncert zespołu Konusy

teatralne zabawy z Teatrem Klinika Lalek

występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 82 i 109

warsztaty teatralne, plastyczne, animacje

 

6 października

13:00, Ośrodek Kultury ze Sceną ,,Teatru Na Bruku”

Wielkie Teatralne Malowanie

W sobotę rano, na bruku Ołtaszyna stanie ogromna makieta budynku położonego przy ul. Pszczelarskiej 7. Dzieci razem z artystami będą wizualizować to, co może wydarzyć się w środku otwieranego właśnie Ośrodka Kultury. Inspiracją będą – towarzyszące powstawaniu muralu – happeningi teatralne, pokazy kuglarskie, spektakl w konwencji pantomimy “Drzewo” (o miłości i radości dawania, dzielenia się sobą), koncert “niespodzianka” i wiele innych atrakcji.

 

7 października

13:00, Plener na Brochowie (Fotoplastykon)

Bill Bombadill + warsztaty

Bill Bombadill to tajemniczy wędrowiec, którego niezwykłe umiejętności zachwycają publiczność na całym świecie. Jego specjalnością jest żonglowanie, ale nie stroni też od akrobatycznych popisów, pantomimy i rozśmieszających gagów. Billa najbardziej uwielbiają dzieci, które mogą uczestniczyć w jego występie. Show bawi, rozśmiesza, ciekawi, wzbudza zachwyt, a czasami sprawia, że na plecach pojawiają się dreszcze.

Teatr Haliganda (Słowacja): „Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty

Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.

TeatRegeneracja “Daleko, daleko stąd” [5–9 lat]

Jaś jest chłopcem, który lubi bujać w obłokach i wymyślać nieprawdziwie historie. Ponadto, kiedy trzeba przyznać się do winy, nasz bohater zawsze twierdzi, że nie zrobił nic złego – nie schował koleżance ołówka, to kolega zaczepiał go pierwszy, a zadanie domowe zjadł mu pies. Bezsilni rodzice opowiadają Jasiowi historię o krainie „Daleko, daleko stąd”, gdzie trafiają osoby niemówiące prawdy. Rządzi tam Wielka Izaura. Ostrzegają chłopca, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania, może się tam znaleźć. Jaś, nie traktując poważnie przestrogi rodziców, gorzko przekonuje się, że jednak mówili oni prawdę – trafia do krainy o nazwie Daleko. Jak poradzi sobie w tajemniczej i magicznej przestrzeni, w której króluje Wielka Izaura? Jakie zadania przygotowała dla chłopca? Jakie inne postaci przebywają w Daleko? Czy Jasiowi uda się w ogóle wrócić do domu?

Cichy Teatr “Tobi Show” [3–103 lat]

Tobi to postać, która potrafi wciągnąć widzów w świat magii. Pokaz składa się z serii interesujących etiud, do których Clown zaprasza swoją publiczność. Wszystko co ma dla swoich widzów mieści się w jego czarodziejskiej walizce.  Poczynając do żonglerki piłkami, maczugami, aż do mrożącej krew w żyłach próby z nożami. Potrafi też wyczarować z kapelusza kulę i za sprawą swych zdolności zobaczyć co nas czeka. Tobi po świecie podróżuje na magicznym jednokołowym rowerze, ale żeby wyruszyć w drogę potrzebuje pomocy publiczności.

 

 

Lokalizacje:

Górka Skarbowców, Racławicka 50

Fotoplastykon, Koreańska 1

***
Organizatorzy zastrzegają sobie prawa do zmian w programie.

***