Kilkanaście spektakli z całego świata, artyści z Iranu, Danii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Słowenii, widowiska plenerowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z ekspertami, a przede wszystkim mnóstwo teatralnej zabawy – 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci Dziecinada odbędzie się we Wrocławiu między 20 a 24 września. Bilety na spektakle programu głównego w sprzedaży.

Odbywające się od 2013 roku we Wrocławiu wydarzenie to jedna z największych w Polsce imprez teatralnych skierowanych do najmłodszych odbiorców. Dla małych widzów to wspaniała okazja do zetknięcia się z międzynarodowym teatrem na najwyższym poziomie. Na program główny 5. odsłony „Dziecinady” składa się 13 spektakli prezentowanych w salach Impartu, Barbarze i w Klubie Proza. Pierwszego dnia (20.09) odbędzie się premiera „Zaczarowanego Stołu” – nowego spektaklu przygotowanego przez Klinikę Lalek i Wrocławski Teatr dla Dzieci. W czwartek (21.09) w Imparcie pojawi się grupa The Oxford Pocket Theater, która przybliży dzieciom klasyk Szekspira w pełnej humoru odsłonie („Macbet”), a Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry, poprzez zabawne piosenki, imponującą scenografię i nowoczesne multimedia, przekona dzieci, że mycie zębów też może być świetną zabawą („Coś na ząb”). Tego samego dnia premierowo pokazane zostaną jeszcze dwa spektakle: „Kurnik Kultury” Teatru Lalka w Trasie oraz „Nie jedz piasku” Teatru Klinika Lalek i Wrocławskiego Teatru dla Dzieci.

W festiwalowy piątek (22.09) irański teatr Yasna Group, w spektaklu „Muzyk, który zagrał księżyc” opowie niezwykłą baśń o Królu Morza, małej Rzeczce i zakochanym w niej grajku, zaś Duńczycy z Teatru Batida zaprezentują czarną komedię muzyczną, skierowaną do nieco starszych uczestników „Dziecinady” („Człowiek zwany Rolex”). Popołudniu widzowie będą mogli też wziąć udział w spotkaniu z „Baśniami Ludów Ziemi”, wskrzeszającymi częściowo zapomnianą tradycję opowiadania historii. Weekend (23.09) otworzy Baj Pomorski z Torunia historią małej myszy o wielkim sercu i jej leśnych znajomych – przedstawieniem, które pachnieć będzie prawdziwym lasem („Strach ma wielkie…zęby”). Również w sobotę Teatr Lalek z Mariboru zaprezentuje pełną wesołych barw i kształtów bajkę – „Małe niebieskie, małe żółte” – przeznaczoną głównie dla najmłodszych uczestników Dziecinady. Ostatniego dnia festiwalu (24.09) Toihaus Theater zabierze najmłodszych w podróż z ogromną książką-rozkładanką („K jak Kameleon”), hołd dla świata magii, filmu i wyobraźni złoży w niemym spektaklu Teatr Drak z Czech („Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa”), dzieci poznać będą mogły też historię „Donny Quixoty” walczącej w spektaklu Piny Polar z wymyślonymi wiatrakami.

To jednak nie koniec atrakcji, które mali i duzi widzowie znajdą w programie „Dziecinady”. Festiwal pojawi się także w plenerze – na Placu Solnym pokazany zostanie spektakl „Moonsters”, z kolei na Brochowie i w parku na Strachocinie będzie można zobaczyć nie tylko przedstawienia ale też wziąć udział w warsztatach, grach animacyjnych i teatralnych zabawach. Podczas licznych warsztatów maluchy będą mogły m.in.: stworzyć własną maskotkę („Stwórz swojego stwora”), zbudować model pociągu („Mali Kolejkarze”) czy poznać klasyczne baśnie w zupełnie nowej, wielozmysłowej odsłonie („Bajkowa przygoda w Sali Doświadczania Świata”). Dorośli natomiast spotkają się z ekspertami, którzy wyjaśnią, jak prawidłowo nosić maluszka w chuście, czy też w jaki sposób dzięki wykorzystaniu wózka można wrócić do formy po ciąży. Przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się spotkanie animatorów działających w obszarze sztuki dla dzieci – dyskusja „Wielka sztuka dla małego człowieka” zaplanowana jest na poniedziałek (18.09) w Barbarze. Dzięki wsparciu fundacji Czerwone Noski tegoroczna „Dziecinada” dotrze też do dzieci, które nie mogą pojawić się w teatrze. Klauni zajmujący się profesjonalną terapią śmiechem odwiedzą m.in. ośrodki szkolno-wychowawcze, szpitale i hospicja, przybliżając teatr młodym pacjentom.

Bilety dla grup zorganizowanych kosztują 8 złotych za osobę, a bilet indywidualny – 10 złotych. Dostępne są w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17), na stronach www.wroclaw2016.pl, www.dziecinada.wroclaw.pl, www.eventim.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży (Empik, Media Markt, Saturn). Bilety dla grup zorganizowanych do nabycia są wyłącznie w kasie Impartu. Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy.