Dziecinada w plenerze (wstęp wolny)

Program Główny

Written by:

Plener na osiedlu GrabiszynGrabiszynek (Górka Skarbowców)

6 października

13:00

Teater Asterions Hus (Dania): „Romeo&Julia!”

Szekspir i największa w historii opowieść miłosna w ujęciu zespołu Asterions Hus, który stworzył poruszający, szybki i żartobliwy spektakl. 24 sceny, 24 uściski, 24 zmiany kierunku i 24 celebracje miłości – jej wielu twarzy i zakończeń. Fantastyczny tekst Szekspira, dzięki aktorom, przeistacza się w taniec robaków, zakochanych zapaśników sumo i balet w taczkach. Jeszcze nigdy dotąd nikt nie grał martwego w tak żywy sposób!

Teatr Haliganda (Słowacja): „Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty

Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.

Teatr Haliganda (Słowacja): „Zagubione słońce” + warsztaty

Zagubiło się słoneczko! Na poszukiwania rusza mały aniołek. Czy słoneczko zaginęło na łące? Może w lesie, a może w jeziorze? Poszukajmy go razem z aniołkiem!

Interaktywne, częściowo improwizowane przedstawienie z oryginalnymi, bezpiecznymi dla dzieci rekwizytami oraz bogato zdobionymi kostiumami. Spektakl, oprócz prostej historyjki, zawiera w sobie elementy edukacyjne – pokazuje różne środowiska, powietrze, wodę, ziemię i istoty tam mieszkające. Uczy także empatii, a co najważniejsze uruchamia wyobraźnię małych widzów, przy jednoczesnej doskonałej zabawie dorosłych. Muzyka do spektaklu grana jest na żywo – pojawiają się kije deszczowe, grzechotki, bębny, fujarki i wiele innych instrumentów. Spektakl płynnie przechodzi w warsztaty dla dzieci i rodziców, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak z prostych elementów i przedmiotów codziennego użytku można wyczarować magiczny świat baśni.

Klub Szekspirowski prezentuje „Sen nocy letniej”

Cały las przygotowuje się do kolejnego wesela królewskiego. Książę i Księżniczka Wróżek mają się pobrać… gdy tylko przestaną się kłócić. Grupa robotników bierze udział w kolejnych próbach sztuki i – jeśli przedstawienie ma być gotowe na wielki dzień – musi ze sobą współpracować. Klub Szekspirowski to grupa uczniów III i IV klasy, którzy zaadaptowali klasyczną historię autorstwa Szekspira, kierując ją do wszystkich grup wiekowych. Podczas tego procesu uczniowie udali się do miejsca narodzin barda w Stratford-upon-Avon, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat jego życia i historii.

Pomiędzy spektaklami będzie można zrobić sobie zdjęcie z samym Szekspirem. Każde dziecko otrzyma do nauczenia jeden ze słynnych cytatów Barda ze Stratford i możliwość sfotografowania się na tle jego ogromnej głowy.

Teatr Małe Mi oraz SZTUKiSZUM: „Księżycowe opowieści” + warsztaty

Warsztaty „Łapacze snów, łapacze opowieści” oraz ” Kosmiczne patyczaki” zostaną zrealizowane w wyniku synergii SZTUKiSZUM z Wędrownym Teatrem Lalek Małe Mi.  Tematycznie nawiązywać będą do przedstawienia teatralnego „Księżycowe Opowieści”. „, Oprócz wartości związanej z przyjemnością tworzenia lalek, każdy uczestnik będzie mógł nadać funkcję w naszym kosmicznym świecie, a następnie uczestniczyć we wspólnie zrealizowanej paradzie patyczaków. Efektem warsztatu „Łapacze snów, łapacze opowieści” jest stworzenie pięknej geometrycznej rzeźby, mają spełniać rolę edukacyjną: tworzenie i zapoznanie się ze sztuką jaką jest LAND ART oraz działanie proekologiczne – większość materiałów warsztatowych będzie z materiałów naturalnych (patyki, trawy etc.). ”

oraz

koncert zespołu Konusy

teatralne zabawy z Teatrem Klinika Lalek

występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 82 i 109

warsztaty teatralne, plastyczne, animacje

 

6 października

13:00, Ośrodek Kultury ze Sceną ,,Teatru Na Bruku”

Wielkie Teatralne Malowanie

W sobotę rano, na bruku Ołtaszyna stanie ogromna makieta budynku położonego przy ul. Pszczelarskiej 7. Dzieci razem z artystami będą wizualizować to, co może wydarzyć się w środku otwieranego właśnie Ośrodka Kultury. Inspiracją będą – towarzyszące powstawaniu muralu – happeningi teatralne, pokazy kuglarskie, spektakl w konwencji pantomimy „Drzewo” (o miłości i radości dawania, dzielenia się sobą), koncert „niespodzianka” i wiele innych atrakcji.

 

7 października

13:00, Plener na Brochowie (Fotoplastykon)

Bill Bombadill

Bill Bombadill to tajemniczy wędrowiec, którego niezwykłe umiejętności zachwycają publiczność na całym świecie. Jego specjalnością jest żonglowanie, ale nie stroni też od akrobatycznych popisów, pantomimy i rozśmieszających gagów. Billa najbardziej uwielbiają dzieci, które mogą uczestniczyć w jego występie. Show bawi, rozśmiesza, ciekawi, wzbudza zachwyt, a czasami sprawia, że na plecach pojawiają się dreszcze.

Teatr Haliganda (Słowacja): 

„Mały Chłopiec TOTO z prehistorii” + warsztaty

Interaktywne przedstawienie o małym, odważnym chłopcu – łowcy mamutów żyjącym przed wieloma stuleciami. Podczas spektaklu widzowie poznają ciekawostki z życia prehistorycznego dziecka, ale też dzieje instrumentów muzycznych, które powstały z rzeczy używanych przez ludzi do zupełnie innych celów. Dzieci grają w tym spektaklu razem z aktorami. Po przedstawieniu przewidziany jest warsztat dla dzieci i dorosłych z gry na szamańskich, pierwotnych instrumentach.

 

Lokalizacje:

Górka Skarbowców, Racławicka 50

Ośrodek Kultury ze Sceną ,,Teatru Na Bruku”, Pszczelarska 7

Fotoplastykon, Koreańska 1