Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” powraca w nowym terminie i z jeszcze większą porcją atrakcji. W programie goście m.in. z Norwegii, Hiszpanii oraz Czech.

Po raz dziewiąty Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław organizują we Wrocławiu jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. Festiwal zyskał nowy termin i tym razem zaprasza do teatru już w czerwcu. Spektakle będzie można oglądać od 9 do 12 czerwca w kilku lokalizacjach: Teatrze Polskim (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu oraz w Imparcie (scena w podwórku). Nie zabraknie także – cieszącej się ogromną popularnością w 2021 roku – weekendowej zabawy w plenerze na placu przed Impartem. Jaka będzie tegoroczna edycja „Dziecinady”? – Muzyczna, wielobarwna, zaangażowana, zaskakująca. Sensoryczne spektakle, z bardzo bliską, nawet z zacierającą się relacją aktor-widz, kontrastować będą z plenerową, skąpaną w słońcu imprezą. Tradycja spotka nowoczesność. Nastrojowy teatr ulicznych wagabundów, zmiksowany ze sztukami czerpiącymi inspiracje z popkultury. Duże widowiska zestawione ze spektaklami, które przekonają Was, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał – mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.

Po pandemicznej edycji, na której program zdecydowanie wpłynęły ograniczenia w transporcie, festiwal powraca z poszerzoną listą międzynarodowych gości. W tym roku zobaczymy artystów z Norwegii, Hiszpanii, Litwy, Słowacji oraz Czech. Cirk La Putyka zaprezentuje grupowe choreografie taneczne, akrobatykę powietrzną i loty na trampolinie w spektaklu „Kalejdoskop”. Dzięki Loutky bez hranic z Czech poznamy historię rodziny Lupitiny, małej meksykańskiej dziewczynki, przygotowującej się do obchodów Dnia Zadusznego, który w lokalnej kulturze jest barwnym i radosnym świętem. Grupa Absence, czyli byli mistrzowie Norwegii w breakingu, znani z takich programów telewizyjnych jak Norway Got Talent i Norway’s Best Dance Crew, tańcem opowiedzą historię biednego pomocnika kelnera, który dołącza do odnoszącego sukcesy cyrku. Wśród propozycji programowych znalazły się także najpiękniejsze spektakle z polskich teatrów. Teatr Animacji w Poznaniu zaprezentuje „Nowe Szaty Króla”, a Teatr Baj Pomorski w Toruniu muzyczny spektakl dla dzieci „Bleee… ” inspirowany musicalem Milosa Formana „Hair”.

Na tegorocznej „Dziecinadzie” wachlarz tematów i emocji będzie spektakularnie szeroki. – Śmiech, brokat, szalone skoki na wielkiej trampolinie, układy choreograficzne, klaunada, zabawa, ale także tematy wrażliwe. Spektakle o poczuciu własnej wartości, o równouprawnieniu, o relacjach międzyludzkich, o pragnieniu akceptacji – przez innych i przez samego siebie, o miłości, o wpływaniu na własną rzeczywistość, o cieniutkiej granicy między życiem a śmiercią – opowiada producentka.

Najwięcej atrakcji przyniesie weekend (11-12 czerwca), podczas którego na placu przed Impartem zostanie uruchomiona strefa dla karnetowiczów. Tam oprócz spektakli także warsztaty, animacje, pokazy, a nawet koncert dla małych i dużych w wykonaniu zespołu Czereśnie.

Pełny program i bilety na wydarzenie będą dostępne od 25 kwietnia na stronach: www.dziecinada.wroclaw.pl, www.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl.  

PEŁNY PROGRAM

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego.