Spektakl z pełną dostępnością: audiodeskrypcja, tłumaczenie na PJM
30 września | 19:30 | Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Teatr Klinika Lalek
wydarzenie familijne | czas trwania: ok 60 min.

 “Kosmiczna Podróż Guliwera” na motywach powieści Jonathana Swifta pt.”Podróże Guliwera”.

„Aktualnie znaleźliśmy się w przełomowym momencie historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika.  Planety Jowisz z Saturnem ustawiły się wobec siebie na niebie w jednej linii tak, że widziane z Ziemi wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności.  Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia. Koniec wojen i kłótni – początek pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Nie wystarczy żyć, liczy się to jak żyjesz”. 

„Kosmiczna Podróż Guliwera” to spektakl dla dzieci i dorosłych. Ruszamy razem w kolejną podróż. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich. 

Najnowsza produkcja Teatru Klinika Lalek zrealizowana dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury/Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Teatr Klinika Lalek to gospodarze festiwalu „Dziecinada”. Grupa to prawdziwy fenomen zarówno teatru formy, jak i offu jako takiego. Teatr stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form. Już w pierwszym ich spektaklu Msza w czerni i bieli z 1988 roku. Henryk Jurkowski, wybitny polski teatrolog i historyk teatru lalek, po jednym z pokazów zespołu podszedł do artystów i powiedział: „Już wiele masek i lalek wymyślono, ale wy znaleźliście swój własny wyraz! Tylko tak dalej!”. Uznali to za wielkie wyróżnienie. Członkowie teatru, studiowali na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Teatr ma swoją siedzibę na “Stacji Wolimierz” w Pobiednej, ale podróże teatralne zabierają go na cały Świat– do Finlandii, przez Tajwan i Chiny, do Włoch, Niemiec, Belgii czy Francji.
Klinikę Lalek można nazwać późnym dzieckiem kontrkultury. Twórcy kie – rowali się etosem ruchu hippisowskiego i wyznawali bliskie mu wartości. Szczególnie ważna była dla nich swoboda twórcza i osobista, autentyczne relacje międzyludzkie i wspólnota. Od samego początku kluczowym stał się również temat harmonijnego współistnienia z naturą. Teatr działa jako teatr wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Nawiązujemy z widzem kontakt poprzez formę. W teatrze lalek wszystko jest możliwe. To jest niezwykłe. Przedstawienia Kliniki Lalek wciągają, wręcz hipnotyzują publiczność swoją niecodziennością i ekstrawagancją. Atmosferę zazwyczaj dopełnia muzyka na żywo.
Siedzibą teatru czyli Stacja Wolimierz to przebudowana stacja kolejowa na wsi, która stała się unikatowym ośrodkiem kultury i sztuki. Gromadzi wokół siebie artystów różnych pokoleń. Jedni zobaczą w nim rodzaj skansenu czy komuny. Drudzy oazę i alternatywę dla wielkomiejskiego życia.