Plener

„DZIECINADA” W PLENERZE

6.10, godz. 12:00

Park Grabiszyński, Górka Skarbowców

 

Warsztaty

Klaunady z teatrem Shoshinz (Japonia)

Teatralne i pantomimy z Teatrem Klinika Lalek

Muzyczne z zespołem Sambacatum

Cyrkowe z Circo matrioshka

 

 

SPEKTAKLE

„Nuptial Ropes” [Sznury małżeńskie], circoPitanga (Szwajcaria), 45 minut, wiek: 3-100

fot. David Smith

Gotowi na odrobinę burleski i lekki akcent? Witamy na weselu pełnym ekscytującego pośpiechu!

„Nuptial Ropes” to nowoczesny spektakl cyrkowy, łączący teatr fizyczny, akrobatykę na wysokim poziomie, pantomimę i występ klauna w zarówno wrażliwym, jak i zawirowanym wszechświecie …

Naiwna para przygotowuje się do najważniejszej chwili, swojego ślubu. Ale pośpiech i przeznaczenie wciągają parę w krąg błazeńskich zdarzeń. Tylko jej figlarność i jego siła prowadzą ich do…. szczęśliwego końca.

Twórcy spektaklu:

Loise Haenni, Oren Schreiber, Yevgeny Mayorga

 

„Jak wytresować Dinożarła”, OtoTo Teatr, 50 minut, wiek: 3-103 lat

fot. Linda foto

Podróż w czasie? To możliwe!
Zabierzemy Was do czasów prehistorii! Spotkacie tam Jaskiniowca, który dla swej Kobiety upoluje praktycznie wszystko oraz prawdziwego Dinozaura, który upoluje praktycznie wszystko, co upolował Jaskiniowiec. Czy dwójce bohaterów uda się poskromić olbrzyma? I w końcu coś zjeść? Przekonajcie się sami!

Twórcy spektaklu:

Scenariusz: Agnieszka Kulińska, Mateusz Kowalski
Reżyseria: Agnieszka Kulińska
Scenografia i kostiumy: Iga Kulińska, Mateusz Kowalski
Muzyka: Szymon Tomczyk

Obsada:

Jaskiniowiec: Łukasz Zubrzycki / Zbigniew Koźmiński
Pani Jaskiniowiec: Agnieszka Charkot / Agnieszka Dziewa
Dinozaur: Mateusz Kowalski / Piotr Misztela

 

„Alchemists from Cardboardia” [Alchemicy z Cardboardii], Teatr uliczny sztuki kartonowej (Rosja)

fot. mat. organizatora

Alchemicy z Cardbordii z alchemiczną pozytywką (www.ambox.me) będą przechadzać się skanując muzykę, która gra w każdej osobie i odtwarzając ją przy pomocy urządzenia. Alchemicy potrafią również przepowiadać przyszłość. Ale najważniejsze jest to, że alchemicy poszukujący nowego złota naszego pokolenia — dobrego nastroju i starają się wszystko zamienić na dobry nastrój!

Przed występem ulicznym Władca Cardboardii zorganizuje szkolenie dla alchemików. Więc każdy, kto chce zostać nowym alchemikiem i wypróbować jak działa Ambox, może dołączyć na kilka dni do naszych warsztatów z zakresu ruchu synchronicznego i komunikacji. Spróbujmy się poznać, a wyniki naszych badań pokażemy na festiwalu!

Twórcy spektaklu:
Sergey Korsakov – Władca Cardboardii

 

„Hamletta” Wrocławski Klub Szekspirowski

Hamletta chce wrócić na Uniwersytet Oksfordzki i zostać naukowcem, lecz kiedy spotyka ducha swojego ojca, wszystkie plany biorą w łeb. Adaptacja tragedii Szekspira została stworzona przez dzieci w wieku od 8 do 15 lat w ramach Wrocławskiego Klubu Szekspirowskiego. Zapraszamy widzów w każdym wieku, aby wzięli udział w wyborze ostatniego działania Hamletty – ma wybrać zemstę, czy nauczyć się wybaczać?

Wrocławski Klub Szekspirowski to szkolna grupa teatralna, której zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Roczny projekt rozpoczyna się od gier teatralnych, dzięki którym dzieci mogą pracować nad ekspresją swoich głosów oraz nad swoimi ciałami. Następnie grupa rozpoczyna proces adaptacji, improwizacji i budowania zespołu. Wiosną dzieci wraz z rodzinami podróżują razem do Stratford-upon-Avon w Wielkiej Brytanii. Po wycieczce do miejsca narodzin Szekspira, grupa powraca wiosną i występuje w ramach festiwalu Szekspir w Parku.

 

„O jeżyku, który nie bał się marzyć”, Teatr LALKA W TRASIE

fot. mat. organizatora

Opowieść o pewnym małym jeżu Tadziu, który bardzo chciał zostać… poetą. Nie wierzycie? Przecież każdy może marzyć! Okazuje się, że jego bliscy widzieliby jeżyka w całkiem innej roli. Tadziu ma poczucie, że nikt go nie słucha i nie pyta o jego potrzeby, więc postanawia wyruszyć sam z domu. Okazuje się, że w trakcie wędrówki spotka na swojej drodze wielu mieszkańców lasu. A z tych spotkań wyniesie bardzo cenną lekcję. Jaką? Dowiecie się, oglądając spektakl.

 

Występ chóru szkolnego SP 109

Chór szkolny SP 109 powstał dwa lata temu z inicjatywy Irminy Zakowicz, nauczycielki muzyki i składa się z dzieci klas 1-3 i dzieci klas 4-7. Uczniowie występują na terenie szkoły, osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, ale także podczas inicjatyw różnych instytucji. Od roku chór współpracuje z Narodowym Forum Muzyki w projekcie Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna.

 

Cyrk TARABUMBA, Teatr Klinika Lalek

fot. mat. organizatora

„Cyrk TARABUMBA” to ekologiczne, lalkowe widowisko cyrkowe, w którym w rolach zwierząt występują lalki i duże „nadmarionety” (marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach), a w rolach artystów cyrkowych aktorzy w planie żywym.

Spektakl nawiązuje do pięknej tradycji cyrkowej, wprowadzając jednak nową jakość: obok ciekawych technik sztuki lalkarskiej, zwraca uwagę na poszanowanie dla istot żywych, piękno teatru lalek zamiast cierpienia zwierząt.

Cyrk Nadmarionet jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na świecie! Tylko tutaj nadmarionety animowane przez aktorów-lalkarzy wystąpią na jednej scenie z artystami cyrku, by stworzyć piękne, kolorowe przedstawienie. To hołd dla sztuki teatralnej, lalkarskiej i cyrkowej.

Koncepcja / Scenariusz / Reżyseria: Wiktor Wiktorczyk

Autor Lalek: Zbigniew Roszkowski / Wiktor Wiktorczyk

Muzyka: Antoni Gralak

 

Wielka Teatralna Parada

Podsumowaniem Festiwalu Dziecinada oraz teatralnego dnia w plenerze będzie Wielka Teatralna Parada! Przygotują ją dzieci biorące udział w trzydniowych warsztatach z Teatrem Ulicznym Cardboardia z Rosji, aktorzy Teatru Klinika Lalek oraz publiczność, która weźmie udział w warsztatach podczas pleneru. Ten dzień pełen wrażeń zamieni Was choć na chwilę w artystów: w cyrkowców, klaunów, mimów, lalkarzy i muzyków. Do parady zagra wrocławski zespół Sambacatum. Serdecznie zachęcamy wszystkich do przebierania się w kolorowe i zabawne kostiumy. Zapraszamy!

 

WARSZTATY

Warsztaty klaunady z teatrem Shoshinz (Japonia)

fot. Richard Hanna

Shoshinz jest jedną z najbardziej znanych aktorek komediowych w Japonii, regularnie występuje w Tokio, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. „Jeśli chodzi o rankingi klaunów” – czytamy w Montreal Gazette – zniewalająca Yanomi znajduje się na szczycie wraz z najlepszymi zawodowcami Cirque du Soleil.„Nieczęsto widuje się występy, które odpowiadają zainteresowaniom dorosłych, dzieci, wykonawców i osób w każdym wieku” – czytamy w Victoria’s Monday Magazine – „ale dokładnie to właśnie spotyka nas w przypadku tego uroczego i dość często zabawnego, szybko przebiegającego występu będącego wycinkiem tokijskiej sztuki klownów.”

 

Warsztaty teatralne i pantomimy z Teatrem Klinika Lalek

fot. Marcin Jędrzejczak

Celem warsztatów jest nauczenie – oprócz techniki pantomimicznej – przede wszystkim świadomości ciała w interakcji niewerbalnej, jak można wyrazić swoje emocje ciałem i mimiką. Dodatkowymi zajęciami będzie nauczenie dzieci i młodzieży świadomości ruchu scenicznego, oswojenie się ze sceną oraz dowolnej interpretacji.

Warsztaty poprowadzi Krzysztof Roszko, aktor mim, uczeń Henryka Tomaszewskiego, z ponad 25-letnim stażem pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego, współpracujący na stałe z Teatrem Klinika Lalek oraz z Teatrem Sztuk. Pedagog, konsultant ruchu scenicznego i choreograf.

 

Warsztaty muzyczne z zespołem Sambacatum

fot. mat. organizatora

Dla dzieci kontakt z muzyką i tańcem to nie tylko świetna zabawa, ale i możliwość uwolnienia nagromadzonej energii, rozwijanie poczucia rytmu, które pomaga w zapamiętywaniu i uczeniu się oraz integracja poprzez wspólne muzykowanie. Sambacatum poprowadzi warsztaty dla dzieci, a także zagra nam do wspólnej Wielkiej Teatralnej Parady.

Sambacatum wykonuje muzykę brazylijską – przede wszystkim sambę reggae z regionu Salvadoru de Bahia, a także muzykę maracatu oraz batucadę z Rio de Janeiro.

 

Warsztaty cyrkowe z Circo matrioshka

Od kiedy Circo Matrioshka zaczęła zajmować się sztuką cyrkową, zawsze wspierała dziecięce projekty związane z cyrkiem. Artystka posiada rozległe doświadczenie jako nauczycielka sztuki cyrkowej, w ramach którego pracowała w cyrku dziecięcym Cabuwazzi w ramach wolontariatu europejskiego, ukończyła także szkołę cyrkową w Brukseli (Ecole de cirque de Bruxelles), zdobywając dyplom pedagoga cyrkowego.

Circo Matrioshka jest zaangażowana w wiele społecznych projektów cyrkowych na całym świecie. W ramach swoich prac pomogła między innymi w stworzeniu pierwszego cyrku dziecięcego w Polsce. Artystka wzięła także udział w projekcie cyrkowym dla dzieci ulicy w afrykańskim Beninie, pracowała z dziećmi z faweli i niewielkich, biednych wiosek w Brazylii, a także uczyła sztuk cyrkowych dzieci syryjskich uchodźców w Turcji.

Jako nauczycielka sztuk cyrkowych, artystka uczy podstaw wszystkich dyscyplin cyrkowych – chodzenia po linie, szczudeł, chodzenia na piłce, akrobatyki, piramid, żonglerki piłkami, maczugami i obręczami, hula-hoop, diabolo, flowerstick oraz poi.