3 października (czwartek), Impart

SCENA TEATRALNA

Mała Premiera: „Hamlet”, Teatr Polski w Poznaniu, 40 minut, wiek: 9+

godz. 10:00 i 12:00 – kontakt dla grup zorganizowanych: alicja.dolata@strefakultury.pl

UWAGA! Spektakl z tłumaczeniem na język migowy oraz możliwością audiodeskrypcji dzięki współpracy z Fundacją Katarynka.

fot. Maciej Zakrzewski

Twórcy wraz z uczniami szkoły „Łejery” konstruują swój spektakl wokół tematów utraty, miłości, relacji rodzinnych. Sztuka Szekspira jest w tej pracy tak samo ważna jak twórczość zaproszonych do współpracy dzieci. Sięgnięcie po najsłynniejszą tragedię stratfordczyka (i jedną z najważniejszych w historii dramatu), by skonfrontować ją ze świeżym spojrzeniem młodych ludzi, pozwoliło na nowe otwarcie – ponowne spotkanie z dramaturgicznym klasykiem. Dlaczego Hamlet siedzi na YouTubie? Co ma wspólnego Laertes z prestiżem? Czemu Ofelia zniknęła z Instagrama?

Spektakl nagrodzono na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim.

Twórcy spektaklu:

Reżyseria, opracowanie muzyczne: Marcin Starosta

Opracowanie tekstu: Marcelina Obarska, Marcin Starosta

Scenografia, kostiumy, światło: Krystian Szymczak

Pedagog teatru: Agnieszka Misiewicz

Konsultacje choreograficzne: Sonia Borkowicz

Konsultacje świetlne: Mirek Kaczmarek

Animacja: koło plastyczne pod opieką dh Grażyny Daniel

Aranżacja i montaż animacji: Maria Horowska, Emil Tybura

UWAGA! Po drugim spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami „Hamleta”, którzy podzielą się z publicznością najpiękniejszymi, najśmieszniejszym i najtrudniejszymi momentami prób. Opowiedzą o metodach pracy, kolejnych etapach podróży do „labiryntu zwanego Teatrem”. Widzowie będą mogli zadać wszelkie pytania związane ze spektaklem oraz rozwiązać dylematy, które zrodzi jego odbiór. A to wszystko z udziałem młodszej i starszej części zespołu, która nie może doczekać się spotkania z festiwalową publicznością. 

SCENA KAMERALNA

VoicesNoisesStone – on this earth at home”, Theater o.N. (Niemcy), 45 minut, wiek: 2-5 lat

godz. 10:00 – kontakt dla grup zorganizowanych: alicja.dolata@strefakultury.pl

godz. 17:00 – SPEKTAKL WYPRZEDANY

 

fot. A.S.K. China

Interaktywne przedstawienie dla maluchów i osób dorosłych, młodych i starszych. Opierając się na doświadczeniach płynących z dwóch spektakli muzycznych dla najmłodszych – „Affinity”, uczty dla uszu oraz arcydzieła sztuki dźwiękowej „Pling, little thing” – aktorzy zapraszają widzów do pomieszczenia gotowego do eksperymentów, gdzie granice określone przez język są otwarte i każdy może bawić się i odkrywać, razem z innymi lub na własną rękę.

W pierwszej części uczestnicy wyruszają na zmysłową wycieczkę ścieżką dźwięków. Dźwięki wirują nad głowami. Cisza. Nasłuchiwanie. Słyszymy czyjś kaszel? Czy coś szeleści? Słowa? Po chińsku? Po niemiecku? Po turecku? Zaczyna się melodia. Kołysanka może ukoić dzieci, głębsze dźwięki przykuwają słuch. Nawoływanie, śpiew ptaka, zgiełk. Miękko i cicho, jakbyśmy leżeli na czyichś kolanach. Głośno i z oddali, jakbyśmy witali się ze szczytu góry na drugi szczyt. Pojawia się rytm. Ręce klaszczą, głaszczą, pocierają. Podłoga staje się instrumentem. Okrągłe kamienie toczą się po podłodze, potem przyłączają się do nich inne, te duże i nieregularne. Pomieszczenie przechodzi transformację.

W drugiej części badamy, jak brzmią kamienie. Wszyscy uczestnicy mają czas, aby odkryć samemu szaloną różnorodność dźwięków. Słuchanie, zabawa, chwytanie się za ręce, używanie pałeczek perkusyjnych: dzielimy się chwilami wspólnego muzykowania i słuchania siebie nawzajem. Następnie wykonawcy wyprowadzają uczestników z tego żartobliwego chaosu utworem „Elefano”, zaczerpniętym z „Pling, little thing” i kończą podróż, tworząc okrąg i oferując nam wielogłosową piosenkę.

Twórcy spektaklu:

Wykonanie, perkusja, śpiew: Iduna Hegen, Uta Lindner, Andreas Pichler
Kierownictwo Teatru o.N.: Dagmar Domrös, Doreen Markert, Vera Strobel


4 października (piątek), Impart

SCENA TEATRALNA

„Opowieści z Niepamięci” Teatr Animacji w Poznaniu, 70 minut, wiek: 9+

godz. 9:00 i 12:00 – kontakt dla grup zorganizowanych: alicja.dolata@strefakultury.pl

fot. Krzysztof Bieliński

Prasłowiańska demonologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy „Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć… nasza pogoda!

Niezwykłe, autorskie lalki Dudy Paivy faktycznie ożywają na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech. Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom. Być może dzięki temu spektaklowi my sami poznamy je na nowo?

Twórcy spektaklu:

Koncepcja, reżyseria, projekty lalek, choreografia: Duda Paiva

Koncepcja, dramaturgia: Malina Prześluga

Kompozytor: Dawid Dąbrowski

Asystent reżysera: Paweł Strumiński (ATB)

Asystentka scenografa: Małgorzata Rekusz

Wykonanie lalek: Grzegorz Fijałkowski, Damian Kubasiewicz, Mariusz Szajbe

SCENA KAMERALNA

„Dzień z życia Pani Czkawki”, Shoshinz (Japonia), 50 minut, spektakl familijny

godz. 10:45 – kontakt dla grup zorganizowanych: alicja.dolata@strefakultury.pl

godz. 17:30 – SPEKTAKL WYPRZEDANY

fot. Louis Longpre

Tajemnicza panna Czkawka mieszka sama, ale na pewno nie jest samotna. Towarzyszy jej na zawsze hałaśliwa obsada dźwięków i muzyki, które sprawiają, że jej życie staje się absurdalną przygodą.

Shoshinz jest jedną z najbardziej znanych aktorek komediowych w Japonii, regularnie występującą w Tokio, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. „Jeśli chodzi o rankingi klaunów” – czytamy w Montreal Gazette – „zniewalająca Yanomi znajduje się na szczycie wraz z najlepszymi zawodowcami Cirque du Soleil.”

„Nieczęsto widuje się występy, które odpowiadają zainteresowaniom dorosłych, dzieci, wykonawców i osób w każdym wieku” – czytamy w Victoria’s Monday Magazine – „ale dokładnie to właśnie spotyka nas w przypadku tego uroczego i dość często zabawnego, szybko przebiegającego występu będącego wycinkiem tokijskiej sztuki klownów.”

Twórcy spektaklu:

Wystąpienie i opracowanie: Yanomi

Muzyka: Shunji Nakamachi

Costume & Eyelushes: VIVID VI- VRANT

Make-up: Preta Porco

Rekwizyty: Yanomi

Dofinansowano ze środków Japan Foundation w ramach obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.


5 października (sobota), Impart

SCENA TEATRALNA

„Hamlet”, The Pocket Oxford Theater Company (Wielka Brytania), 70 minut, wiek 6-106 lat

godz. 10:30

godz. 14:30

fot. mat. pras.

Bycie nastolatkiem jest wystarczająco trudne samo w sobie – duch ojca, który pojawia się znikąd i żąda pomszczenia swojej śmierci stanowi kroplę, która może przelać czarę goryczy i doprowadzić każdego do szaleństwa.

Jak to zwykle bywa, The Pocket Oxford Theatre Company zabiera widownię i naszego tragicznego bohatera – Hamleta – w prześmieszną podróż wypełnioną duchami, pojedynkami, trucizną, zbrodnią i monologami wygłaszanymi do czaszek… Nie zapominając przy tym o lalce brzuchomówcy, magicznej kurtynie i Królu Lwie.

Twórcy spektaklu:

Teds Walker, Jonathan Richardson oraz Lisa Lee

SCENA KAMERALNA

„Zaczarowana Góra”, Koweński Państwowy Teatr Lalek (Litwa), 50 minut, wiek: 10+

godz. 12:30

godz. 17:30

fot. mat. pras.

Narody różnych wyznań żyją u podnóża góry zgodnie z ich zwyczajami i tradycjami i w żaden sposób nie mogą się zgodzić co do tego, czyja religia jest ważniejsza, czyj Bóg jest potężniejszy. Nagle na szczycie góry pojawia się światło i rozchodzi się plotka, że jeśli ktoś zdoła go dotknąć dłonią, ludzie będą szczęśliwi do końca wieków.

Przedstawiciele narodów wchodzą na szczyt góry, zapominając o swoich domach, dzieciach i rodzicach, tracąc wszystko z powodu obietnicy szczęścia.

Bezgraniczne pragnienie dotknięcia Światła Szczęścia sprawiło, że mieszkańcy zapomnieli o wiecznym gniewie i wspólnie osiągnęli cel. Twórcy spektaklu przygotowują jednak niespodziankę dla publiczności i nie obiecują łatwego do przewidzenia końca historii.

Celem grupy twórczej jest podkreślenie znaczenia tolerancji i szacunku dla różnych światopoglądów, stylów życia, innych kultur i narodów, ale jednocześnie niezapominania o rodzimych korzeniach i tożsamości.

Spektakl powstał w oparciu o zasady kinematografii. W inscenizacji odmawia się zwykłego dialogu i narracji. Słowo zastępowane jest językiem audiowizualnym, ścieżka dźwiękowa tworzona jest na potrzeby spektaklu, tak jak w przypadku filmu.

Twórcy spektaklu:

Autor i reżyser: Andrius Žiurauskas

Projekt lalek i scenerii: Giedrė Brazytė

Kompozytor dźwięku: Oleg Jerochin

Efekty dźwiękowe: “Aktida“

Obsada: Jolita Ross, Mindaugas Černiauskas, Remigijus Endriukaitis, Andrius Žiurauskas, Arunas Veržbavičius, Ramunas Mockus


6 października (niedziela), Impart

SCENA TEATRALNA

„Calineczka”, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic, 60 minut, wiek: 3+

godz. 11:00 – SPEKTAKL WYPRZEDANY

godz. 15:00 – SPEKTAKL WYPRZEDANY

 

fot. Tomasz Zakrzewski

Sztuka Marty Guśniowskiej na motywach jednej z najbardziej lubianych baśni Andersena nie odbiega fabularnie od oryginału, zachowując znane wszystkim wątki.

Porwana przez Ropuchę szukającą żony dla syna, potem przez zakochanego Chrabąszcza, Calineczka znajduje schronienie w norce Myszy, która z kolei chce ją wydać za mąż za Kreta. Maleńka bohaterka przebywa długą, trudną drogę, na której spotyka w większości negatywne, egoistyczne i narzucające jej swoją wolę postaci; musi się z nimi zmierzyć w tej inicjacyjnej symbolicznej wędrówce.

Przygody Calineczki są bowiem opowieścią o dorastaniu i marzeniach, o poszukiwaniu własnej ścieżki i pragnieniu wolności. Jak mówi reżyser Katarzyna Kawalec „to przedstawienie jest o nauce słuchania swych marzeń, ale także o nie słuchaniu swego wewnętrznego głosu i tym, co z obu tych postaw wynika”.

Pogodny spektakl w nieco surrealistycznym klimacie, z atrakcyjną fabułą i zabawnie przerysowanymi postaciami bohaterów, których wady i relacje odnoszą się do świata ludzi, adresowany jest do młodszych widzów. W roli tytułowej – Krystyna Nowińska.

Twórcy spektaklu:

Reżyseria: Katarzyna Kawalec

Scenografia: Pavel Hubička

Muzyka: Łukasz Damrych

Ruch sceniczny: Klaudia Cygoń

Asystentka reżysera: Ewa Reymann

Aktorzy: Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Ewa Reymann, Beata Zawiślak, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski, Michał Skiba.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.