„Dobrú chuť, vlk! / Smacznego, proszę Wilka!”, Bábkové divadlo na Rázcestí (Słowacja)
Miejsce: Centrum na Przedmieście, scena formalna
Wiek: 3+
Czas trwania: 60 minut

fot. materiały prasowe 

Czasami nawet w bajkach dzieje się coś przedziwnego i niezwykłego. Co musi się wydarzyć, żeby wilk stał się wegetarianinem, a królik wył na księżycu? To bajka, która ujawni, co się dzieje, gdy stary zrzędliwy wilk jest odpowiedzialny za wychowanie królika.

Spektakl o niezwykłej przyjaźni pełen radości i nonsensu.

Autor: Marta Guśniowska
Muzyka: Róbert Mankovecký jako gość
Scenografia: Eva Farkašová jako gość 
Tłumaczenie i reżyseria: Marián Pecko
Obsada: Ivana Kováčová, Mária Šamajová


„Cyrk Absence”, Absence (Norwegia)
Miejsce: Teatr Polski, scena na Świebodzkim
Wiek: 4+(family)
Czas trwania: 65 minut

fot. materiały prasowe

Poznajcie wesołych klaunów, bliźniaki syjamskie, mistycznego magika i brodatą damę – i dołączcie do nich, aby pokonać chciwego dyrektora cyrku i jego poplecznika, goryla. Cyrk Absence to opowieść o odnoszącym sukcesy cyrku, który porywa publiczność. W cieniu niesamowitych artystów stoi biedny pomocnik kelnera, który marzy o tym, by dołączyć do nich na ringu. Kiedy okazuje się, że chciwy dyrektor oszukuje swoich artystów, chłopiec podejmuje się ujawnienia jego niecnych planów. A walka jest spektakularna! Absence to byli mistrzowie Norwegii w breakingu, znani z takich programów telewizyjnych jak Norway Got Talent i Norway’s Best Dance Crew. Wyprodukowali wiele uznanych przez krytyków i popularnych produkcji teatralnych, w których braking jest głównym środkiem przekazu. Brali również udział w innych produkcjach na małych i dużych scenach w całej Norwegii.

Reżyser: Jo Strømgren
Producent: Absence
Koproducent: Den Nationale Scene
Kostiumy: 
Linn-Therese Michelsen
Maska i charakteryzacja: Mette Noodt
Projekt oświetlenia: Einar Bjarkø
Projekt dźwięku: Bjarte Våge
Zdjęcia: Jarle Moe/Andreas Roksvåg
Dramaturgia: Morten Kjerstad
Tancerze: Andreas Roksvåg, Christopher Bottolfsen, Christopher Cardoso Daniel Grindeland, Halvard Haldorsen, Hans Kristian Andersen, Piero Issa
Technika: Fie Hoff Baro, Sondre Sivle Erenstsen


„Mary, łowczyni skamielin”, Teatr Baj w Warszawie (Polska)
Miejsce: Impart, scena w podwórku
Wiek: 7+
Czas trwania: 70 minut

fot. Albert Roca Macia

Mary jest dziewczynką, pełną uczuć i wiary w uczciwość. Ma wiedzę i szczęście, których zazdrości jej dwóch nie całkiem poważnych, ale za to całkiem sprytnych paleontologów, odkupujących od niej jej archeologiczne odkrycia, czyli skamieliny. Całe dnie spędza nad morzem szukając znaków mijającego czasu. Mówi, że po odejściu ukochanego taty sama czuje się trochę skamieliną. To jej wrażliwość i czułość na przeszłość sprawiają, że odkrywa ślady do tej pory niewidoczne dla innych. Gdyby jednak nie jej pasja, cierpliwość i uczciwość wobec siebie oraz innych, nigdy byśmy o niej nie usłyszeli. Nie usłyszelibyśmy ani o małej dziewczynce, ani o wielkiej paleontolożce Mary Anning, która żyła na przełomie XVIII i XIX wieku w południowej Anglii, i którą inspirowana jest sztuka.

Żyjemy w świecie pełnym komputerów, samolotów, robotów i innych udogodnień. Mary Anning żyła w czasach, w którym te wszystkie ulepszenia jeszcze nie zostały wynalezione. A Dinozaury żyły w świecie, w którym nie było jeszcze ludzi. Dziwne są losy ziemi, prawda? A gdybyśmy teraz i my, i prehistoryczne stwory, przenieśli się do czasów Mary Anning i sprawdzili co te wielkie jaszczury sądzą o ludziach i świecie, który sobie stworzyli? Wspólnie z nią zachwyćmy się odkopywaniem przeszłości.

Tekst został nagrodzony w 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Prawa autorskie autora do sztuki reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

Autor: Aleksandra Zielińska
Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
Dramaturgia: Aleksandra Zielińska
Scenografia: Agnieszka Wielewska
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Asystent reżysera: Robert Płuszka

Obsada:
Agata Słowik (gościnnie): Mary
Marta Gryko-Sokołowska: Plezjozaur
Aneta Płuszka: Ichtiozaur
Andrzej Bocian: Pan Paleontolog 1
Marcin Marcinowicz: Pterodaktyl
Robert Płuszka: Pan Paleontolog 2


Pokaz pracy artystycznej Brave Kids Gaj / Lelenfant
godz. 15:00
Wstęp wolny
Miejsce: Centrum na Przedmieście, patio
Wiek: family
Czas trwania: 20 minut

fot. Daniel Kiermut

Kilkunastominutowy performance przygotowany przez uczestników Brave Kids pozwoli Wam poznać dziecięco-artystyczną stronę Wrocławia. Eksploruj własną tożsamość i odkryj inne, współistniejące w mieście kultury. Przyjdź i przekonaj się, co kryje się za kurtyną projektu Lelenfant! 

Podobno słonie (z francuskiego: l’éléphant) to najbardziej pokojowe, mądre i przyjacielskie istoty na ziemi. Zupełnie jak dzieci! (z francuskiego: l’ enfant). I właśnie to połączenie dało podstawę do określenia symboliki przedsięwzięcia.

Projekt Lelenfant – inicjatywa mająca na celu integrację międzykulturową w myśl idei „dzieci uczą dzieci”. Uczestnicy biorący udział w projekcie, choć znacznie mniejsi od słoni, wykazują się równie wielkim sercem podczas wspólnego tworzenia artystycznych spektakli. 

Spektakl powstawał w czasie warsztatów artystycznych Brave Kids / Lelenfant w okresie kwiecień – czerwiec w ramach projektu „PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU BRAVE KIDS WE WROCŁAWIU”, dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Projekt realizowany jest przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja.


„DZIECINADA NA PLACU PRZED IMPARTEM

START STREFY PLENEROWEJ: 11:30.

NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE ORAZ WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE NA PLACU OBOWIĄZUJĄ KARNETY.


Miasteczko Cyrkowe (warsztaty i animacje), Frikart & Kids New Circus | godz. 12:00-19:00

fot. materiały prasowe

Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk.

UWAGA: Wszystkie pokazy i ćwiczenia wykonywane są pod okiem doświadczonych animatorów, instruktorów sztuki cyrkowej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla dzieci i ich otoczenia.


Animacje, warsztaty i Kosmiczne Podróże, Teatr Klinika Lalek i inni partnerzy festiwalu | godz. 12:00-19:00

fot. Marcin Jędrzejczak

Na placu przed Impartem zapewnimy małym uczestnikom moc atrakcji artystycznych! Aktorzy, animatorzy, pedagodzy i różnej maści artyści zafundują najmłodszym wspaniałe przeżycia. Dzięki warsztatom, pogadankom i spotkaniom, dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności artystyczne, manualne oraz interpersonalne. Wszystko poprzez wspólne działania w obrębie sztuki. 


„Ananas”, Teatr Uszyty (Polska) | godz. 13:00
Wiek: family
Czas trwania: 45 minut

fot. Piotr Manasterski

Spektakl na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole do wyobraźni.

Reżyseria, scenariusz, obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Scenografia: Andrzej Kopczyk
Współpraca scenograficzna: 
Katarzyna Kopczyk, Robert Poryziński


„Cyrk Busch”, Kids New Circus (Polska) | godz. 14:00
Wiek: family
Czas trwania: 40 minut

fot. materiały prasowe

Grupa Kids New Circus działa pod patronatem Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej już 5 lat.

Grupa została założona i jest prowadzona przez grupkę przyjaciół – młodzież szkolną. Swoją pasją dzielą się z dziećmi z rodzin wielodzietnych oraz ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym,  prowadząc stałe warsztaty cyrkowe. Uczą dzieci żonglować piłeczkami, diabolo, kręcić poi, jeździć na monocyklu, a także akrobatyki. Finałem zajęć są liczne przedstawienia i występy. Jeżdżą również na festiwale i wycieczki, ale przede wszystkim dobrze się bawią i aktywnie spędzają czas.

Spektakl „Cyrk Busch” jest oparty o historię imperium cyrkowego rodziny Busch i jej tragicznych losów, szczególnie postaci Pauli Busch, przedwojennej feministki, artystki cyrkowej. Szukając ich śladów w przedwojennym Breslau, szukają także pięknego murowanego budynku cyrku w kształcie rotundy, który stał do 1945 roku na pl. Rozjezdnym we Wrocławiu. 


„Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”, Teatr Delikates (Polska) | godz. 15:00
Wiek: od 3 do 100 lat
Czas trwania: 50 minut

fot. materiały prasowe

Przygody Wieśka i Cześka to cykl spektakli edukacyjnych kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej.

Para bohaterów granych przez Marka Deca i Wiktora Malinowskiego pojawia się na scenie ze swoją niezwykłą skrzynią, w której znajduje się cały ich dobytek. To pogodny, wesoły i zgrabny duet. Przygody, które ich spotykają, sprawiają im dużo radości, jednak zawsze pojawia się jakiś kłopot do rozwiązania.

Część druga to podróż przyjaciół w poszukiwaniu apetytu.
Przygoda jak zwykle kończy się sukcesem.
Tym razem dwójkę bohaterów nurtuje pytanie: Co to za typ, ten Apetyt?
Motto naszych ulubieńców to:
„Czy jesteś duży, Czy jesteś mały.
Zjadasz warzywa jesteś wspaniały”.

Muzyka: Marcin Pyciak
Kostiumy: Małgorzata Meller
Scenografia: Marek Dec, Wiktor Malinowski
Scenariusz: Wiktor Malinowski
Reżyseria: Wiktor Malinowski
Występują: Marek Dec, Wiktor Malinowski
Głos: Grzegorz Sierzputowski


„Bill Bombadill Show”, Frikart (Polska) | godz. 16:30
Wiek: family
Czas trwania: 45 minut

fot. materiały prasowe

Panie i Panowie, przywitajcie brawami Billa Bombadilla! Czy jesteście gotowi na niezwykły pokaz cyrkowy i wejście do magicznego świata żonglerki, akrobatyki , pantomimy oraz oryginalnych gagów? Tylko ostrożnie, bo to jazda bez trzymanki – Bill Bombadill sprawi, że będziecie pękać ze śmiechu, a potem przecierać oczy ze zdumienia.

Bill Bombadill to rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki. Dlaczego rodzinne? Bo bawią się na nim dzieciaki i dorośli. A dlaczego interaktywne? Bo Bill nie pozwoli, byście stali bezczynnie – bez pardonu wciąga w dialog i wyciąga na scenę!

W programie: quiz z elementami pantomimy, żonglowanie nożami, latające diabolo, obrót głową o 360 stopni, balans rola bola i żonglowanie… pochodniami!


„Kaleidoscope / Kalejdoskop”, Cirk La Putyka (Czechy) | godz. 18:00
Wiek: 5+
Czas trwania: 50 minut

fot. Jiří Šeda
Szalone skoki na gigantycznej trampolinie, grupowe choreografie taneczne, akrobatyka powietrzna i loty na trampolinie. Gagi następują po sztuczkach, rytmiczna muzyka przeplata się ze śmiechem, a hipnotyzujące obrazy kontrastują z letnią imprezą pod gołym niebem. Tradycja spotyka się z nowoczesnością, doświadczeni Putykani mieszają się z młodą cyrkową krwią. W sumie ośmiu akrobatów, aktorów i tancerzy mieni się jak kolorowe fragmenty w kalejdoskopie. Pozwól, by Wasz umysł wędrował. Otwórzcie oczy, zatkajcie uszy i dajcie się wciągnąć w ten jaskrawy kolaż sztuki i radości.
Tytuł słusznie sugeruje, że w spektaklu chodzi bardziej o skupienie się na formie i pięknie niż na metafizycznych rozważaniach na temat filozofii życia i bytu – mówi Maksim Komaro, reżyser.
Spektakl „Kalejdoskop” powstawał w czasie pandemii koronawirusa, dlatego proces twórczy musiał dostosować się do narzuconych ograniczeń. Ze względu na zamknięte granice fiński reżyser był obecny na większości prób tylko on-line, dzięki kamerom i monitorom. 

Reżyseria:
 Maksim Komaro
Asystent reżysera: Daniel Komarov
Scenografia: Pavla Kamanova
Muzyka: Jan Balcar
Kostiumy, charakteryzacja: Kristina Záveská
Współpraca techniczna: Oldřich Procházka, Daniel Hajtl, Prokop Štěpánek
Projekt oświetlenia: Jan Mlčoch
Stylizacja włosów: Jan Balcařík, Lenka Habartová
Zdjęcia: Jiří Šeda
Wideo: Jakub Jelen
Projekt graficzny: Martin Sršeň (Vosa)
Produkcja: David Ostružár
Producent: Cirk La Putyka
Choreografia akrobatyki powietrznej –
Aerial hoop: Ilona Jäntti
Obsada: Naim Ashhab, Michal Boltnar, Nikol Fryšová, Adam Joura, Daniel Komarov, Adéla Míšková, Helena Nováčková, Jiří Weissmann

Występ dofinansowany przez:


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W STREFIE PLENEROWEJ NA PLACU PRZED IMPARTEM (DOSTĘPNE DLA POSIADACZY KARNETÓW).

Laboratorium Frankensteina
Wiek: 5-13 lat

fot. materiały prasowe

Warsztaty w mobilnym Laboratorium doktora Frankensteina. Pomóż szalonemu doktorowi stworzyć stwora i zgarnij własnego slime’a.

Co z Ząbkowicami Śląskimi ma wspólnego doktor Frankenstein i stworzony przez niego potwór?
Okazuje się, że zaskakująco wiele. W roku 1606 w mieście wybuchła epidemia dżumy. Niemal trzecia część miejscowej ludności straciła życie. O wywołanie zarazy oskarżono szajkę grabarzy, którzy stracili życie paląc się w ogniu ówczesnej sprawiedliwości. Dwieście lat później angielska pisarka Mary Shelley tworzy postać szalonego naukowca, który powołuje do życia bezimiennego stwora. Czym się inspirowała, co skłoniło ją aby główny bohater nazywał się Frankenstein? Odpowiedź na te pytania znajduje się w mrocznym laboratorium doktora Frankensteina w tajemniczych podziemiach miejscowego muzeum.


Lewkonie
Wiek: 4-100 lat

fot. materiały prasowe

Przy stoliku Lewkoni dzieci będą mogły spotkać się z Lewkoniami oko w oko, zaprojektować własnego lewkoniowego bohatera i wziąć udział w zabawach plastycznych, przygotowanych przez twórców.

Lewkonie to zabawki wykonywane przez wrocławski duet twórców.

Są to ręcznie szyte aksamitne, miękkie stwory z marginesu świata pluszowych zwierząt, które przenoszą nas w przestrzenie dzieciństwa zasiedlone przez kolorowych przyjaciół o różnorodnych kształtach, proporcjach i charakterach.

Tworzone z miłością i troską o szczegóły, przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów z przewagą aksamitu i bawełny. Każdy z nich jest unikalnym stworzeniem o oryginalnym charakterze i wyglądzie. Nie ma dwóch takich samych Lewkoni!

Znajdziesz wśród nich wiele samotniczek, samotników i włóczęgów, senne psonie, gadziny o wybuchowym temperamencie, tęczowe tancerki, upodabniające się do ptaków przebiegłe myszy-staruchy, zastygające w bezruchu pięcionogie gamonie, wielkie trombiki wiecznie wściubiające nosy w nie swoje sprawy, wszędobylskie chudzielce, nieśmiałe tuptaki, o których wciąż niewiele wiadomo… i masę innych Lewkoniowych postaci zasiedlających krainę zwaną Lewkonią.

Każdy Lewkoń całym sobą przypomina, jak ważne jest dbanie o własną, niepowtarzalną formę. Z racji nietypowych wyglądów Lewkonie pobudzają wyobraźnię, kierując ją w niecodzienne obszary i prowokują do nadawania im nieklasycznych ról w dziecięcej zabawie. Są przytulankami dla dorosłych i dzieci, żonglującymi beztrosko swoimi super mocami.


Motorpol Wrocław
Wiek: 2-100

fot. materiały prasowe

Samochód do pokolorowania wraca na Dziecinadę!

Po raz kolejny, na placu przed Impartem zwykła ekspozycja czterokołowego pojazdu zmieni się w niezwykłą przygodę. Partner motoryzacyjny Motorpol Wrocław udostępnia dzieciom możliwość pomalowania farbkami prawdziwego samochodu, pozwalając stworzyć kolorowe auto. Jedyne w swoim rodzaju.

Podczas wydarzenia w strefie organizowane będą również konkursy z nagrodami. Zaparkowany samochód będzie czekał przy głównym wejściu na plac przed Impartem!  


Gerelis
Wiek: 3+

fot. materiały prasowe

Gerelis – Twoje dziecko może być bohaterem tej bajki…
Dawno, dawno temu, za siedmioma galeriami, za siedmioma wrocławskimi krasnalami, istniała szkoła językowa, w której dzieci oprócz nauki, miały szansę i możliwości na rozwój swoich pasji. Szkoła, na której korytarzach rozbrzmiewał głośny śmiech i swawolne miauczenie kota. Szkoła, gdzie zwykłe sale zastępowała dżungla, statek piracki i atelier artystyczne… zatrzymajmy się na chwilę. A co jeśli ta historia wcale nie jest legendą, ani mitem?

Jakie są BAJKOWE kursy językowe w Gerelis?
Rozwijające, bo gwarantują pełne zanurzenie w języku, dzięki zajęciom prowadzonych tylko przez native speakerów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji lub Niemiec.
Kreatywne, bo na zajęciach nie używa się podręczników, a same lekcje odbywają się podczas warsztatów w kuchni, atelier artystycznym, dżungli, statku pirackim, czy nawet w samym… KOSMOSIE!

W strefie plenerowej festiwalu odbędą się zajęcia z native speakerami j. angielskiego i niemieckiego, zabawy z masą solną, warsztaty artystyczne, warsztaty z tworzenia makramy, wielkoformatowe malowanie.


Biały Kuglarz Arteterapie | 12:00-13:00
Wiek: family

fot. materiały prasowe

Biały Kuglarz Arteterapie jest pracownią, w której proces twórczy nabiera charakteru terapeutycznego, wychowawczego, edukacyjnego, profilaktycznego, relaksacyjnego i rozwojowego.
W pracowni wykorzystywane są różne techniki i formy arteterapii, w tym bajkoterapię z pacynką terapeutyczną, pracę z ruchem i ciałem, dźwiękiem, formami teatralnymi czy plastycznymi, aby poprawić szeroko rozumianą jakość życia uczestników.
Warsztaty w Białym Kuglarzu kierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin.
Biały Kuglarz Arteterapie wspiera Kampanię na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci „Dziecinada”,
odbędzie się warsztat bajkoterapii z pacynką terapeutyczną, elementami muzykoterapii i choreoterapii oraz wspólny warsztat plastyczny. Tosia (pacynka) opowie bajkę edukacyjną „O kolorowej owieczce”, która poprzedzona będzie wstępem muzyczno-ruchowym, poprawiającym koncentrację i uwagę. Po bajce, Tosia zaprosi dzieci do wspólnej plastycznej przygody, utrwalającej przesłanie wynikające z treści bajki.


Klocki Linden | 12:00-20:00 
Wiek: 3-100 lat

fot. materiały prasowe

Plac zabaw z klockami Linden to świetna atrakcja dla dzieci w każdym wieku, a także dla dorosłych. Wspólnie stworzymy niesamowite konstrukcje i połączymy pokolenia. Z klocków Linden zbudujesz wszystko: ludzi, zwierzęta, pojazdy i ogromne konstrukcje aż do sufitu. Daj się porwać magii drewnianych klocków konstrukcyjnych.


Lelenfant | 14:00-15:00
Wiek: 8-14 lat

fot. Daniel Kiermut

Warsztaty wielokulturowe projektu Lelenfant, zapraszają dzieci i młodzież Wrocławia oraz innych państw i kultur do wspólnego działania, poznawania się i wymienienia swoimi umiejętnościami. Warsztaty uczące otwartości, gotowości do działania i zaangażowania w pracę zespołową. Poprzez sztukę, taniec, śpiew i akrobacje poznamy siebie nawzajem, będziemy uczyć się od siebie, a jak nam dobrze pójdzie, to nawet stworzymy przedstawienie! W warsztacie uczestniczyć mogą dzieci każdej narodowości i kultury – językiem spotkania będzie język ciała i gestów.


Sisters in the game | 15:30-18:30
Wiek: 5+

fot. materiały prasowe

Nauka przez gry-czy to możliwe?
Planszówki przeżywają ostatnio swój renesans, Sisters in the game wiedzą dlaczego, zajmują się nimi od dawna i wcale ich to nie dziwi. Gry stołowe mają wiele walorów, przede wszystkim pomagają w kształtowaniu kompetencji miękkich, czyli tych, które w XXI wieku są nam najbardziej potrzebne, a nie da się ich nauczyć z książek, trzeba je ćwiczyć regularnie. Na warsztatach zaprezentują gry, które między innymi kształtują logiczne myślenie, rozwijają kreatywność, pomagają w budowaniu relacji, uczą współpracy i rozwiązywanie problemów.
Na warsztatach pojawią się 3 gry, (2 z nich stworzone samodzielnie), na których będą opierać się 3 zadania do wykonania. Na własnej skórze będzie można przekonać się jak działa siła planszówek i dlaczego warto grać.


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.