„Bleee… Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska)
Miejsce: Impart, scena w podwórku
Wiek: 6+
Czas trwania: 50 minut

fot. materiały prasowe

Opowieść o Motylku wyrzuconym z Królestwa Motyli i skazanym na odsiadkę w autobusie na pętli przy ul. Kaczej. Historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany musicalem Milosa Formana „Hair”, dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca.

Motyl ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze „akurat nieobecna”, to zwyczajnie jej nie ma. Zostaje za to skazany na odsiadkę w nieczynnym autobusie na pętli przy ul. Kaczej. Poznaje tam innych więźniów, wyrzuconych przez coś lub kogoś, albo przybyłych i zdecydowanych na więzienie z własnej woli – przez kompleksy i poczucie, że są bezużyteczni.

To: pająk bez nóg, osa bez żądła, poczwarka motyla – która wstydzi się wyjść z kokonu, bo uważa, że jest za gruba – dwa brzydko pachnące karaluchy, oraz tajemnicza istota o dziwnym imieniu – Ble.

Wiktor, Daria, Antonio, Banderas i Mańka mieszkają w hippisowskim busie, jednak nigdzie nim nie jadą. Pomimo, iż są tam za karę, wcale nie chcą się stamtąd ruszać. Są na siebie skazani, ale nie umieją żyć razem, bo nie akceptują samych siebie. Uczy ich tego dopiero Paź Królowej. Pokazuje, że każdy z nich ma jakiś talent, że coś znaczy, że coś potrafi.  

Autorka: Malina Prześluga
Reżyseria:
 Laura Słabińska
Scenografia: 
Marika Wojciechowska
Muzyka: 
Piotr Nazaruk
Choreografia:
 Jacek Gębura
Inspicjent: 
Hanna Grewling-Murawska

Obsada:
Ble: Edyta Łukaszewicz-Lisowska
Paź Królowej: Krzysztof Grzęda
Daria, Motyl III: Grażyna Rutkowska-Kusa
Wiktor, Sędzia: Mariusz Wójtowicz
Mańka, Motyl lI: Marta Parfieniuk-Białowicz
Antonio, Motyl I: Andrzej Korkuz
Banderas, Motyl IV: Andrzej Słowik
Biedronka i Stonka: Panowie techniczni


„7 Circles / 7 kręgów”, Kauno Miesto Kamerinis Teatras (Litwa)
Miejsce: Teatr Polski, scena na Świebodzkim
Wiek: 3+
Czas trwania: 45 minut

 fot. Laura Vanseviciene

Za wcześnie na teatr? Zdecydowanie nie. Według neurobiologów i specjalistów od wczesnej edukacji dzieci są najbardziej chłonne we wczesnym dzieciństwie. Jeśli dzieci od najmłodszych lat uczą się, oglądają przedstawienia i słuchają muzyki klasycznej, rozwijają w sobie zamiłowanie do tych rzeczy na resztę życia.

„7 kręgów” to muzyczny spektakl ruchowy dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. To wspaniała okazja, by wyjść z domu, a dzieci doświadczyły czegoś nowego. Przy tradycyjnej muzyce na żywo, wraz z twórcami spektaklu, weźmiemy udział w medytacyjnych rytuałach i zabawach.

Będziemy podróżować przez 7 różnych kolorów, dźwięków, stanów i rytuałów. To radosny sposób na doświadczenie, jak proste codzienne czynności, zabawy, pieśni i opowieści mogą zamienić się w niezwykłe doświadczenia i wywołać poczucie wspólnoty.

Połączenie tańca nowoczesnego i tradycyjnego, animacji wideo, gry z przedmiotami, autentycznych instrumentów muzycznych i polifonicznego śpiewu na żywo w tym spektaklu tworzy przyjemny i zabawny rytuał. Dzieci i dorośli angażują się w muzykę, ruch, przyjemną rozrywkę, a wszystko to tworzy współczesną terapię harmonii i zjednoczenia.

Autor & Reżyser: Ieva Jackevičiūtė
Scenografia & Kostiumy:
 Indrė Pačėsaitė
Projekcje wizualne:
 Tautvydas Rasiulis 
Aktorzy: Saulė Sakalauskaitė, Greta Šepliakovaitė, Marius Gotbergas,, Raimondas Klezys/Mantas Bendžius


„The Stories of the Little Lupitina González / Opowieści małej Lupitiny González”, Loutky bez hranic (Czechy)
Miejsce: Centrum na Przedmieściu, scena formalna
Wiek: 4+
Czas trwania: 50 minut

fot. materiały prasowe

Rodzina Lupitiny, małej meksykańskiej dziewczynki, przygotowuje się do obchodów Dnia Zadusznego, który w lokalnej kulturze jest barwnym i radosnym świętem, spotkaniem śmierci i życia. Żywi weselą się razem ze zmarłymi, z którymi rozmawiają, śpiewają ulubione piosenki i dla których przygotowują ulubione potrawy. Magiczny, niezwykle szczery i żywiołowy spektakl Dory Bouzkovej adresowany jest do najmłodszych widzów i opowiedziany językiem dziecka. Niełatwy temat odejścia potraktowany jest z pewnym dystansem i humorem, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości towarzyszących mu złożonych emocji i przybliżeniu istoty problemu. Oswajając temat śmierci, przypomina nam, że pozostaje ona naturalną częścią każdego życia.

Reżyseria, muzyka: Dora Bouzková 
Scenografia: Magdalena Prousková-Koděrová 


„DZIECINADA NA PLACU PRZED IMPARTEM

START STREFY PLENEROWEJ: 11:30.

NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE ORAZ WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE NA PLACU OBOWIĄZUJĄ KARNETY.

ZAKUP KARNETÓW WYŁĄCZNIE W KASIE IMPARTU (MAZOWIECKA 17).


Miasteczko Cyrkowe (warsztaty i animacje), Frikart & Kids New Circus | godz. 12:00-19:00

fot. materiały prasowe

Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk.

UWAGA: Wszystkie pokazy i ćwiczenia wykonywane są pod okiem doświadczonych animatorów, instruktorów sztuki cyrkowej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla dzieci i ich otoczenia.


Animacje, warsztaty i Kosmiczne Podróże, Teatr Klinika Lalek i inni partnerzy festiwalu | godz. 12:00-19:00

fot. Marcin Jędrzejczak

Na placu przed Impartem zapewnimy małym uczestnikom moc atrakcji artystycznych! Aktorzy, animatorzy, pedagodzy i różnej maści artyści zafundują najmłodszym wspaniałe przeżycia. Dzięki warsztatom, pogadankom i spotkaniom, dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności artystyczne, manualne oraz interpersonalne. Wszystko poprzez wspólne działania w obrębie sztuki. 


„Dong co ma świecący nos”, Teatr Uszyty (Polska) | godz. 13:00
Wiek: 5+
Czas trwania: 45 minut

fot. Przemek Wiśniewski

„Dong co ma świecący nos” – przedstawienie oparte na wierszach Edwarda Leara z książki pt. „Dong co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara”. Spektakl pełen lirycznych, dowcipnych i nonsensownych sytuacji, wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny, z szumem morza w tle. Istotną rolę stanowi budowana na oczach widza scenografia, a całość dopełnia niezwykła muzyka.

Reżyseria, scenariusz, obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk
Scenografia: 
Barbara Guzik, Andrzej Kopczyk
Muzyka: 
Michał Kowalczyk


„Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd”, Teatr Delikates (Polska) | godz. 15:00
Wiek: od 3 do 100 lat
Czas trwania: 50 minut

fot. Artur Gutowski

Przygody Wieśka i Cześka to cykl spektakli edukacyjnych kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej.

Para bohaterów granych przez Marka Deca i Wiktora Malinowskiego pojawia się na scenie ze swoją niezwykłą skrzynią w której znajduje się cały ich dobytek. To pogodny, wesoły i zgrabny duet. Przygody które ich spotykają sprawiają im dużo radości, jednak zawsze pojawia się jakiś kłopot, który trzeba rozwiązać.

Często kłopotem jest brak akceptacji wśród kolegów czy nieumiejętność poradzenia sobie z nowymi doświadczeniami, emocjami. Czesiek i Wiesiek zawsze znajdują wyjście z trudnej sytuacji i zaradzą wszystkim kłopotom.

Ich motto to: „I ten duży i ten mały, Każdy z nas jest doskonały”.

Inspiracja: Biblioteka Nauczyciela, Bajki Terapeutyczne wydane przez PWN
Scenariusz, reżyseria, teksty piosenek, ruch sceniczny: Wiktor Malinowski
Obsada: 
Marek Dec, Wiktor Malinowski
Muzyka: 
Marcin Pyciak


„Cyrk Busch”, Kids New Circus (Polska) | godz. 16:00
Wiek: family
Czas trwania: 40 minut

fot. materiały prasowe

Grupa Kids New Circus działa pod patronatem Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej już 5 lat.

Grupa została założona i jest prowadzona przez grupkę przyjaciół – młodzież szkolną. Swoją pasją dzielą się z dziećmi z rodzin wielodzietnych oraz ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym,  prowadząc stałe warsztaty cyrkowe. Uczą dzieci żonglować piłeczkami, diabolo, kręcić poi, jeździć na monocyklu, a także akrobatyki. Finałem zajęć są liczne przedstawienia i występy. Jeżdżą również na festiwale i wycieczki, ale przede wszystkim dobrze się bawią i aktywnie spędzają czas.

Spektakl „Cyrk Busch” jest oparty o historię imperium cyrkowego rodziny Busch i jej tragicznych losów, szczególnie postaci Pauli Busch, przedwojennej feministki, artystki cyrkowej. Szukając ich śladów w przedwojennym Breslau, szukają także pięknego murowanego budynku cyrku w kształcie rotundy, który stał do 1945 roku na pl. Rozjezdnym we Wrocławiu. 


„Bomberos”, Squadra Sua (Czechy) | godz. 17:00
Wiek: 5+
Czas trwania: 50 minut

fot. materiały prasowe

Ognista opowieść i slapstickowe widowisko uliczne o trzech klaunach, których życie obraca się głównie wokół wody i bohaterskiego hasła „Pomóż bliźniemu swemu”. Rodzinne widowisko dla każdego, kto kiedykolwiek chciał zostać strażakiem.

Witamy na zaplątanych obchodach 120. rocznicy powstania jednostki straży pożarnej Bomberos. Wszyscy strażacy z tej jednostki kochają swoją pracę i są zdeterminowani, aby wypełniać swoje obowiązki. Nigdy nie tracą czujności, mimo że nikt ich już nie wzywa – żaden pożar, żadna powódź, żaden kotek wysoko na drzewie, nic.

Mimo to ciężko pracują, przechodzą szkolenia, rozwijają i ponownie zwijają węże, gotowi „pomóc bliźniemu swemu!”


„Czereśnie – koncert dla małych i dużych”, Zespół Czereśnie (Polska) | godz. 19:00
Wiek: family
Czas trwania: 60 minut

fot. Klaudyna Schubert

Wyobraź sobie piosenki opowiadające o sprawach najważniejszych: ochronie przyrody, dbaniu o własne zdrowie, miłości do najbliższych, szanowaniu różnorodności. Skierowane do najmłodszych, lecz unikające infantylizacji. Wykonywane w żywiołowej formie, pełnej wspólnych zabaw i interakcji z publicznością. Wyobraź sobie zespół dla dzieci inny niż wszystkie – Czereśnie!

Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki wraz z zespołem Hańba!, stworzył muzykę, która za cel stawia nie tylko dobrą zabawę, ale również pobudzanie rozwoju każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności. Występy Czereśni to okazja do poznania całej palety instrumentów i ich brzmień: perkusji, bandżo, mandoliny, gitary basowej, a nawet tuby czy klarnetu. Młody odbiorca ma szansę uczestniczenia w prawdziwym koncercie, wykonywanym przez profesjonalnych muzyków ogranych na scenach od Stanów Zjednoczonych, przez całą Europę, po dalekie Chiny i Australię. Sporo w tym jednak zabawy – dzieciaki wciągane są nie tylko do tańca, tupania czy klaskania, ale również wspólnego grania utworów na małych instrumentach.

Czereśnie nagrały trzy płyty długogrające: „Ale wrzawa!”, „Pestki” oraz „Sport to zdrowie”. Ich celem jest wzbogacenie sceny muzycznej dla najmłodszych odbiorców. Muzyka to nie tylko sposób na relaks i dobrą zabawę, ale przede wszystkim element pobudzający rozwój każdego, szczególnie młodego człowieka – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W STREFIE PLENEROWEJ NA PLACU PRZED IMPARTEM (DOSTĘPNE DLA POSIADACZY KARNETÓW).

Laboratorium Frankensteina
Wiek: 5-13 lat

fot. materiały prasowe

Warsztaty w mobilnym Laboratorium doktora Frankensteina. Pomóż szalonemu doktorowi stworzyć stwora i zgarnij własnego slime’a.

Co z Ząbkowicami Śląskimi ma wspólnego doktor Frankenstein i stworzony przez niego potwór?
Okazuje się, że zaskakująco wiele. W roku 1606 w mieście wybuchła epidemia dżumy. Niemal trzecia część miejscowej ludności straciła życie. O wywołanie zarazy oskarżono szajkę grabarzy, którzy stracili życie paląc się w ogniu ówczesnej sprawiedliwości. Dwieście lat później angielska pisarka Mary Shelley tworzy postać szalonego naukowca, który powołuje do życia bezimiennego stwora. Czym się inspirowała, co skłoniło ją aby główny bohater nazywał się Frankenstein? Odpowiedź na te pytania znajduje się w mrocznym laboratorium doktora Frankensteina w tajemniczych podziemiach miejscowego muzeum.


Lewkonie
Wiek: 4-100 lat

fot. materiały prasowe

Przy stoliku Lewkoni dzieci będą mogły spotkać się z Lewkoniami oko w oko, zaprojektować własnego lewkoniowego bohatera i wziąć udział w zabawach plastycznych, przygotowanych przez twórców.

Lewkonie to zabawki wykonywane przez wrocławski duet twórców.

Są to ręcznie szyte aksamitne, miękkie stwory z marginesu świata pluszowych zwierząt, które przenoszą nas w przestrzenie dzieciństwa zasiedlone przez kolorowych przyjaciół o różnorodnych kształtach, proporcjach i charakterach.

Tworzone z miłością i troską o szczegóły, przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów z przewagą aksamitu i bawełny. Każdy z nich jest unikalnym stworzeniem o oryginalnym charakterze i wyglądzie. Nie ma dwóch takich samych Lewkoni!

Znajdziesz wśród nich wiele samotniczek, samotników i włóczęgów, senne psonie, gadziny o wybuchowym temperamencie, tęczowe tancerki, upodabniające się do ptaków przebiegłe myszy-staruchy, zastygające w bezruchu pięcionogie gamonie, wielkie trombiki wiecznie wściubiające nosy w nie swoje sprawy, wszędobylskie chudzielce, nieśmiałe tuptaki, o których wciąż niewiele wiadomo… i masę innych Lewkoniowych postaci zasiedlających krainę zwaną Lewkonią.

Każdy Lewkoń całym sobą przypomina, jak ważne jest dbanie o własną, niepowtarzalną formę. Z racji nietypowych wyglądów Lewkonie pobudzają wyobraźnię, kierując ją w niecodzienne obszary i prowokują do nadawania im nieklasycznych ról w dziecięcej zabawie. Są przytulankami dla dorosłych i dzieci, żonglującymi beztrosko swoimi super mocami.


Motorpol Wrocław
Wiek: 2-100

fot. materiały prasowe

Samochód do pokolorowania wraca na Dziecinadę!

Po raz kolejny, na placu przed Impartem zwykła ekspozycja czterokołowego pojazdu zmieni się w niezwykłą przygodę. Partner motoryzacyjny Motorpol Wrocław udostępnia dzieciom możliwość pomalowania farbkami prawdziwego samochodu, pozwalając stworzyć kolorowe auto. Jedyne w swoim rodzaju.

Podczas wydarzenia w strefie organizowane będą również konkursy z nagrodami. Zaparkowany samochód będzie czekał przy głównym wejściu na plac przed Impartem!  


Gerelis
Wiek: 3+

fot. materiały prasowe

Gerelis – Twoje dziecko może być bohaterem tej bajki…
Dawno, dawno temu, za siedmioma galeriami, za siedmioma wrocławskimi krasnalami, istniała szkoła językowa, w której dzieci oprócz nauki, miały szansę i możliwości na rozwój swoich pasji. Szkoła, na której korytarzach rozbrzmiewał głośny śmiech i swawolne miauczenie kota. Szkoła, gdzie zwykłe sale zastępowała dżungla, statek piracki i atelier artystyczne… zatrzymajmy się na chwilę. A co jeśli ta historia wcale nie jest legendą, ani mitem?

Jakie są BAJKOWE kursy językowe w Gerelis?
Rozwijające, bo gwarantują pełne zanurzenie w języku, dzięki zajęciom prowadzonych tylko przez native speakerów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji lub Niemiec.
Kreatywne, bo na zajęciach nie używa się podręczników, a same lekcje odbywają się podczas warsztatów w kuchni, atelier artystycznym, dżungli, statku pirackim, czy nawet w samym… KOSMOSIE!

W strefie plenerowej festiwalu odbędą się zajęcia z native speakerami j. angielskiego i niemieckiego, zabawy z masą solną, warsztaty artystyczne, warsztaty z tworzenia makramy, wielkoformatowe malowanie.


Biały Kuglarz Arteterapie  | 12:00-13:00
Wiek: family

fot. materiały prasowe

Biały Kuglarz Arteterapie jest pracownią, w której proces twórczy nabiera charakteru terapeutycznego, wychowawczego, edukacyjnego, profilaktycznego, relaksacyjnego i rozwojowego.
W pracowni wykorzystywane są różne techniki i formy arteterapii, w tym bajkoterapię z pacynką terapeutyczną, pracę z ruchem i ciałem, dźwiękiem, formami teatralnymi czy plastycznymi, aby poprawić szeroko rozumianą jakość życia uczestników.
Warsztaty w Białym Kuglarzu kierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin.
Biały Kuglarz Arteterapie wspiera Kampanię na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci „Dziecinada”,
odbędzie się warsztat bajkoterapii z pacynką terapeutyczną, elementami muzykoterapii i choreoterapii oraz wspólny warsztat plastyczny. Tosia (pacynka) opowie bajkę edukacyjną „O kolorowej owieczce”, która poprzedzona będzie wstępem muzyczno-ruchowym, poprawiającym koncentrację i uwagę. Po bajce, Tosia zaprosi dzieci do wspólnej plastycznej przygody, utrwalającej przesłanie wynikające z treści bajki.


Rodzic Lider | 14:00-16:00
Wiek: family
Zapisy: rezerwacje@strefakultury.pl

fot. Justyna Kocur-Czarny

Czy bycie rodzicem to nie jedna z ważniejszych ról na scenie zwanej życiem? 
Dla wielu z nas – tak! 
Jest to rola tak piękna, jak i wymagająca. Jako rodzice doświadczamy mnóstwa radości i tylu samo wyzwań w relacjach z dziećmi. 
To, co najważniejsze – to, żeby nigdy nie tracić połączenia między nami. Nieważne przez jakim moment będziemy przechodzić. 
Dla naszych dzieci ważne jest, żeby czuły, że jesteśmy obok. 
Jesteśmy obok, kiedy to one wychodzą na swoje małe i większe sceny. Odnoszą sukcesy i porażki. A my przyglądamy się, kibicujemy, trzymamy kciuki. 
Jesteśmy obok też wtedy, kiedy nasze dzieci przeżywają swoje trudności. I to czasem trudna rola. 
Na spotkaniu zejdziemy z widowni i staniemy się na chwilę aktorami, uczestnikami zabaw i zadań, które pomogą nam zbliżyć się do siebie. 
Poszukamy sposobów na to jak słuchać, żeby usłyszeć. 
Jak patrzeć, żeby zobaczyć.
I jak być dla siebie wzajemnie (w parze rodzice-dzieci) swoim najszczerszym fanem i największym wsparciem.


Sisters in the game | 16:30-19:00
Wiek: 5+

fot. materiały prasowe

Nauka przez gry-czy to możliwe?
Planszówki przeżywają ostatnio swój renesans, Sisters in the game wiedzą dlaczego, zajmują się nimi od dawna i wcale ich to nie dziwi. Gry stołowe mają wiele walorów, przede wszystkim pomagają w kształtowaniu kompetencji miękkich, czyli tych, które w XXI wieku są nam najbardziej potrzebne, a nie da się ich nauczyć z książek, trzeba je ćwiczyć regularnie. Na warsztatach zaprezentują gry, które między innymi kształtują logiczne myślenie, rozwijają kreatywność, pomagają w budowaniu relacji, uczą współpracy i rozwiązywanie problemów.
Na warsztatach pojawią się 3 gry, (2 z nich stworzone samodzielnie), na których będą opierać się 3 zadania do wykonania. Na własnej skórze będzie można przekonać się jak działa siła planszówek i dlaczego warto grać.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.