Początki festiwalu to pełne pasji wydarzenie, zainicjowane przez Teatr Klinika Lalek i Wrocławski Teatr Dla Dzieci. Po pierwszym spektaklu zrealizowanym przez Wrocławski Teatr Dla Dzieci („Piotruś Pan”) na scenie Impartu, Dyrektor Teatru Klinika Lalek Wiktor Wiktorczyk, natychmiast zauważył ogromną potrzebę rozbudowania oferty teatralnej dla najmłodszych. Nie ma przecież nic piękniejszego niż dogłębnie szczera i wrażliwa publiczność – czyli dzieci, które znudzone wiercą się i ziewają, a pełne ekscytacji piszczą, jak na koncercie Beatlesów. Tu nikt nie będzie udawał i „ładnie siedział”- recenzje są natychmiastowe, a kontakt widz-aktor oniemiająco bezpośredni. Okazało się, że w mieście gdzie na co dzień mieszka ponad 100 tysięcy dzieci nie było festiwalu teatralnego, skierowanego właśnie do nich. Tak powstała pierwsza edycja „Dziecinady”. Okrzyknięto sukces! Teatr dla dzieci to magia! Dobra magia! Pierwsze edycje festiwalu udowodniły nam jak wielkie jest zapotrzebowanie na takie wydarzenie we Wrocławiu, jak niezaspokojony jest głód różnorodności teatralnej wśród najmłodszych widzów, jak bezwzględnie szczerą i wdzięczną widownią są dzieci i jakie cuda teatr może zdziałać.
Z biegiem lat Dziecinada rozrosła się do imponujących rozmiarów. Dzisiaj to kilkadziesiąt spektakli prezentowanych na scenach teatralnych, w przestrzeniach plenerowych i nietypowych miejscach, gdzie sztuka teatru nie dociera na co dzień. Do Wrocławia zjeżdżają teatry z całego świata, prezentując przedstawienia w różnych językach i konwencjach. Festiwalowi towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, wystawy i koncerty, tworząc prawdziwe święto teatru dla całej rodziny. Od trzech lat Festiwal ma także swoją edycję lokalną „Dziecinada” w Trasie, w ramach której artyści odwiedzają mniejsze, dolnośląskie miejscowości, gdzie dostęp do jakościowej sztuki teatralnej jest na co dzień ograniczony.
Od 10 lat „DZIECINADA” nie zmieniła swojego przekonania o tym, że teatr powinien być dostępny dla wszystkich i że ma on wielką moc by oswajać z nieznanym, by integrować “międzyludzko”, międzypokoleniowo i międzykulturowo, by wspierać wielowymiarowy rozwój dzieci, rodziców i opiekunów. Wielki uśmiech i radość budzi w Nas myśl, że byliśmy dostępni, zanim pojawiła się ustawa o dostępności i nadal tę misję realizujemy: naturalnie, bez tworzenia sztucznych podziałów, używając teatru jako narzędzia do spotkania, integracji, rozbudzenia ciekawości o drugim człowieku… Nie zmienia się nasza ciekawość w odkrywaniu nowych środków przekazu i nowych jakości w teatrze dla najmłodszych.
Co się nie zmieniło?
Mimo rozmachu, „Dziecinada” wciąż zachowuje swój charakter i przyjazną atmosferę. Na festiwalu liczy się przede wszystkim kontakt z dzieckiem, jego radość i wzruszenie. Spektakle są starannie dobierane, tak aby bawiły, edukowały i inspirowały najmłodszych widzów.
„Dziecinada” to nie tylko festiwal, to również miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i budowania społeczności wokół teatru dla dzieci. To tutaj rodzą się nowe pomysły, nawiązują się znajomości i rozwija się pasja do sztuki.
Co w tym roku?
Rok 2024 to rok przejściowy, ekipa Festiwalu bierze oddech, by skupić się na przygotowaniach do 11. edycji Festiwalu, która odbędzie się we wrześniu 2025.
Nie zostawimy Was jednak zupełnie bez kulturalnych wrażeń. 4-5 października 2024 zaprosimy do Wrocławia wyjątkowy, kameralny spektakl mistrza Pacynki z Hiszpanii- Javier Aranda. Wydarzenie nosić będzie nazwę „Dziecinada”: było, jest będzie i połączy siły z Festiwalem Młode Horyzonty, poszukując wspólnych elementów w języku teatru i kina. Planujemy pokaz spektaklu, filmu, animacje teatralne i międzypokoleniową dyskusję, na które zaprosimy Was do przestrzeni Firleja i Kina Nowe Horyzonty.
Od 2025 roku „Dziecinada” przejdzie w tryb biennale. Oznacza to, że impreza będzie odbywać się co dwa lata, dając organizatorom więcej czasu na przygotowanie jeszcze bardziej wyjątkowych i niezapomnianych wydarzeń. Nowa formuła ma na celu jeszcze lepsze dopasowanie festiwalu do potrzeb współczesnych dzieci i ich rodziców, a dla nas- organizatorów, daje więcej czasu na stworzenie wyjątkowego programu i (nie ukrywajmy) zdobycie odpowiednich środków do stworzenia takiego teatralnego świata, by publiczność oniemiała z zachwytu!
„Dziecinada” pozostanie miejscem magicznych spotkań z teatrem, gdzie dzieci będą mogły odkrywać świat wyobraźni, bawić się i uczyć. Program wciąż będzie interaktywny i angażujący. Ma uczyć sprawczości i umiejętności improwizowania. Pokazywać różnorodność kulturową i rozwijać wyobraźnię. Nadal będziemy odwiedzać szpitale, hospicja, dzielnice i miejscowości oddalone od centrum kulturalnego Dolnego Śląska oraz rozwijać nasze partnerstwa z organizacjami w przeróżny sposób dbającymi o rozwój najmłodszych.
Obserwujcie nas i trzymajcie rękę na pulsie!
Do zobaczenia w teatrze!
– integracja, socjalizacja
– odpowiedzi na tematy także trudne takie jak starość, samotność, śmierć
– rozrywka, zabawa
– rozwój wyobraźni, uwolnienie magii i szczerości
– zaskoczenie, motywacja, nauka, rozbudzenie ciekawości
– pokazanie innych kultur, oswajanie z nieznanym
– wspieranie wielowymiarowego rozwoju dzieci, rodziców i opiekunów
Ważne aby program był interaktywny i angażujący. Ma uczyć sprawczości i umiejętności improwizowania. Pokazać różnorodność kulturową.