Już 3 września 2023 nadarzy się wspaniała okazja na rodzinne świętowanie rozpoczęcia roku szkolnego.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci „Dziecinada” zawędruje do Leśnej w ramach „Dziecinady w Trasie”. Podczas tego wyjątkowego dnia będzie można spróbować swoich sił w sztukach cyrkowych, a także obejrzeć wspaniałe przedstawienia teatralne, potańczyć podczas żywiołowego koncertu i zjeść lokalne przysmaki. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
PROGRAM:
„FrikArt”, Miasteczko Cyrkowo-Teatralne 
Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija zręczność, pasje i kreatywność. W Miasteczku dzieci uczą się tajników sztuki teatralnej i cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez aktorów i animatorów. W miasteczku dzieci wykonają scenografię, rozgrzeją ciało i aparat mowy, poznają smak improwizacji, odkryją meandry komunikacji, odwiedzą gabinet śmiechu. Cyrkowe dyscypliny będzie można odkryć w strefie gigantycznych baniek mydlanych, na konstrukcji do chodzenia po linie, podczas nauki żonglerki, chodzenia na szczudłach, Rola Bola, zjeżdżalni rolkowej. Ponadto zapewnimy gry zręcznościowe, podczas których zintegrować się mogą całe rodziny!
Teatr Lalka w Trasie „Publiczne Perypetie Pana Pi” 
Publiczne Perypetie Pana Pi to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi (mapet) spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.
Teatr powstał w 2016 roku. Tworzy go dwójka zawodowych lalkarzy z powołania i pasji: Anna Olechnowicz-Lachowska oraz Kamil Lachowski. Absolwenci Wydziału Lalkarskiego PWST Wrocław (obecnie AST Wrocław). Aktorzy są zarówno autorami tekstów jak i muzyki, reżyserami oraz twórcami lalek i scenografii wykorzystywanych w spektaklach. Od początku tworzą swoje w pełni autorskie przedstawienia lalkowe.
Teatr Chrząszcz w Trzcinie „Plum i Bulb, czyli problemy z woda” 
Pocieszny Agent Specjalnej Troski (o Środowisko) wyposażony jedynie w pistolet na wodę wyrusza na misję badawczą wyjątkowym pojazdem – batyskafem, z którego zamiast spalin lecą bańki mydlane. W podwodnych głębinach spotyka różne morskie stworzenia: ławicę ryb, wieloryba, rybę młot, rekina, no i wyjątkową rybę piłę Plum i ośmiornicę Bulb, a to jest dopiero początek przygód…
Spektakl opowiada o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego gospodarowania zasobami ziemi i odpadami. Głównym tematem jest zanieczyszczenie wody, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak każdy z nas może o nią dbać.
Scenariusz powstał we współpracy ze specjalista od badania cyklu wegla w oceanach dr Maciejem Telszewskim z UNESCO i Polskiej Akademii Nauk.Muzyka jest wykonywana na żywo przez cenionego multiinstrumentalistę Piotra Koleckiego.
Teatr Chrząszcz w Trzcinie to inicjatywa artystyczna z Rabki-Zdroju, założona przez pasjonatów wierzących w ambitny teatr dla dzieci. Ich cechą wyróżniającą są autorskie teksty, rozbudowana scenografia, wykształcenie lalkarskie i muzyka wykonywana na żywo. Szczególną troską otaczają emocje małych dzieci.
Teatr Klinika Lalek- pochód z udziałem dzieci z tęczowym smokiem i lalkami 
Teatr Klinika Lalek zaprasza na interaktywną zabawę Dzieci w Teatr! Warsztaty, pokaz i parade, z udziałem aktorów teatru oraz wielkich form lalkowych i scenograficznych. Wspólnie z aktorami, widzowie poznają techniki teatralne i ożywia duże elementy scenograficzne. Na grzbiecie tęczowego smoka, razem, polecimy do gwiazd. Nauczymy się poruszać wielkimi lalkami. Poznamy techniki sceniczne, wspólnie przestudiujemy wachlarz emocji, który można wyrazić na scenie. Przelamiemy granice pomiedzy widownia a aktorami. Odkryjemy swoje sceniczne “ja” poprzez pracę z lalka i maska… ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić. Bo Teatr to gra zespołowa, to bycie razem w wyjątkowej przestrzeni. Teatr to święto…
Teatr Klinika Lalek to gospodarze Festiwalu Dziecinada. Grupa to prawdziwy fenomen zarówno teatru formy, jak i offu jako takiego. Teatr stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form. Członkowie teatru, studiowali na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Teatr ma swoją siedzibę na “Stacji Wolimierz” w Pobiednej, ale podróże teatralne zabierają go na cały Świat– do Finlandii, przez Tajwan i Chiny, do Włoch, Niemiec, Belgii czy Francji.
„Bill Bombadill Show” 
Czy jesteście gotowi na niezwykły pokaz cyrkowy i wejście do magicznego świata żonglerki, akrobatyki , pantomimy oraz oryginalnych gagów? Tylko ostrożnie, bo to jazda bez trzymanki – Bill Bombadill sprawi, że będziecie pękać ze śmiechu, a potem przecierać oczy ze zdumienia. Bill Bombadill to rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki. Bill nie pozwoli, byście stali bezczynnie – bez pardonu wciąga w dialog i wyciąga na scenę!
Twórca zamieszania, jeden z najbardziej utalentowanych żonglerów w Polsce, animator dla dzieci i dorosłych z ponad 13-letnim doświadczeniem w sztuce teatralnej i cyrkowej. Na swoim koncie ma występy na scenach europejskich: w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach i Polsce. Ukończył kurs pantomimy i ekwilibrystyki Szkoły Cyrkowej w Barcelonie. Wielokrotny uczestnik konwentów i festiwali żonglerskich m.in. w Monachium, Barcelonie, Karlsruhe, Carvin i Pradze.
„Rympau Duo” 
Absolwenci Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej – Antek Borodziuk i Maciej Czarski, którzy wspólnie tworzą RYMPAU DUO, to akrobaci, żonglerzy, gimnastycy, komedianci… A jest ich tylko dwóch!. Ich pokazy to nietuzinkowe połączenie, akrobatyki, tańca, żonglerki i świetnego humoru w niepowtarzalnej slapstikowej formule! W swoim pełnometrażowym spektaklu “Rympau Duo Show” pozwalają by publiczność zdecydowała o tym, które z szerokiego wachlarza umiejętności zaprezentują…i co by się nie wydarzyło – na pewno będziecie zaskoczeni! Spektakl jest widowiskowy, rodzinny, zabawny… A przede wszystkim interaktywny!
Koncert Kapela Timingeriu 
Kapela Timingeriu (czyt. Kapela Timindżeriu) to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania i dzielenia się muzyką na żywo. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

Dziecinada w Trasie
RYNEK w Leśnej
3.09.2023
wstęp wolny

Na wydarzenie zapraszają Teatr Klinika Lalek / Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych i Strefa Kultury Wrocław przy współpracy z Gminą Leśna oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Leśnej.
 
„Dziecinada” to Międzynarodowy Festiwal Teatrów na Dolnym Śląsku skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin.
Organizatorami wydarzenia są Teatr Klinika Lalek / Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław.
Festiwal co roku odbywa się we Wrocławiu, a tym razem po raz drugi zawita także do Gminy Leśna.
 
Spektakle głównego programu będzie można oglądać od 28września do 1 października w kilku lokalizacjach: Teatrze Polskim (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu oraz w Impart Centrum i Klubie Firlej. Nie zabraknie także – cieszącej się ogromną popularnością w poprzednich latach – weekendowej zabawy w plenerze, w tym roku przy Centrum Historii Zajezdnia.