Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” powraca jesienią do Wrocławia ze spektaklami oraz atrakcjami w kilku także nowych dla uczestników przestrzeniach. W programie goście z Włoch, Finlandii, Litwy czy Słowacji. Zaplanowano również Dzień Niderlandzki.

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław po raz kolejny zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. Dziesiąta, okrągła edycja festiwalu odbędzie się we Wrocławiu jesienią, spektakle będzie można oglądać od 28 września do 1 października.  Wydarzenia prezentowane będą w Impart Centrum, Teatrze Polskim (scena na Świebodzkim), Centrum na Przedmieściu, Firleju, a uwielbiany przez uczestników dzień plenerowy zaplanowany został na 30 września w przestrzeni Centrum Historii Zajezdnia

Czego możemy spodziewać się po 10. edycji „Dziecinady”? – Na przełomie września i października do Wrocławia po raz kolejny zjadą się trupy teatralne z różnych stron Europy, by wziąć udział w 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. Każdy zaproszony spektakl to opowieść. Teatr zawita w miejsca nieoczywiste. Zaprezentujemy intymne, sensoryczne spektakle, zacierając granice relacji między aktorem i widzem. Tradycja spotka tu nowoczesność. Część działań przebiegnie pod znakiem oswajania rozmaicie rozumianej inności, zarówno dzięki artystycznym wypowiedziom, jak i dostępności spektakli dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności niezależnie od sytuacji materialnej widzów. 10. edycja festiwalu pochyla się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać – mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.

Festiwal rozpocznie się spotkaniem z najmłodszymi uczestnikami w Firleju, gdzie podczas spektaklu „Rzeka” przygotowanego dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat teatr No Shoes theater z Litwy zaprosi widza do zaangażowania się i pomocy dwóm aktorom-tancerzom w przebudzeniu rzeki. Bubble on Circus porwie publiczność w kosmiczną podróż przez świat pełen baniek mydlanych, magii i cyrkowych akrobacji podczas przedstawienia „La Vie est Bulle”. Odivo theatre ze Słowacji zaprezentuje spektakl „Aero”, który jest formą poezji teatru przedmiotu przedstawiającą związek z lataniem oraz ruchem w powietrzu. Natomiast dzięki Teatrowi Lalek Guliwer i ich sztuce „Przyjaciel Automateusza” widz przeżyje fascynującą, mądrą i dowcipną historię o przyjaźni, która jest interaktywną przygodą wciągającą dzieci do lemowskiego świata fantazji. Tę edycję festiwalu zakończy Dzień Niderlandzki, gdzie w programie znalazły się trzy spektakle: „Lucky Luuk” czyli fizyczny i wizualny spektakl oprawiony polifoniczną muzyką westernową w wykonaniu Meneer Monster, „Home” grupy Mime Wave, gdzie po przedstawieniu dzieci z widowni zostaną zaproszone do narysowania na scenie swoich własnych wymarzonych domów. Ostatnia propozycja to Maas Theater and Dance i spektakl „BullyBully” czyli długo oczekiwana kontynuacja „Wanted: Rabbit”, „IPet” i „Get’M”, trzech przedstawień dla maluchów od René Geerlingsa, któremu udało się sprawić, by tysiące maluchów i rodziców siedzieli jak na szpilkach.

Podczas tegorocznej edycji „Dziecinady” żonglować można niezliczoną ilością tematów, jakie poruszy festiwal – Widz znajdzie tu opowieści o pięknej miłości, ale i o nieoswojonych emocjach, takich jak samotność. Wsłucha się w historię o swoim miejscu na ziemi, ale i o stracie oraz odnajdowaniu na nowo tego, co daje nam poczucie bezpieczeństwa. Pojawi się temat „innych”, którzy zaburzają spokój i zabierają pewność, ale przynoszą też coś nowego: magię!– opowiada producentka.

Najwięcej atrakcji przyniesie dzień plenerowy 30 września, podczas którego na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, czyli w miejscu starej zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej 184, oprócz spektakli na uczestników czekać będą także warsztaty, animacje, pokazy, a nawet koncert. Dodatkowo w cenie biletu można będzie zwiedzić multimedialną i interaktywną Wystawę Główną w Centrum Zajezdnia. Więcej informacji oraz bilety jednodniowe na ten dzień festiwalu trafią do sprzedaży już wkrótce.

Pełny program i bilety na wydarzenie są dostępne na stronach:

www.dziecinada.wroclaw.pl, www.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.