Jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci „Dziecinada” rozpocznie się już 28 września, a podczas niej również cały dzień zderzeń teatralnych i plenerowej zabawy.

Wspaniałe wieści dla małych i dużych miłośników teatru – Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych / Teatr Klinika Lalek oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na kolejną edycję wrocławskiego festiwalu „Dziecinada”. Tegoroczne wydarzenia odbędą się w aż pięciu lokalizacjach: Impart Centrum, Centrum na Przedmieściu, Teatrze Polskim – Scena na Świebodzkim, Firleju oraz w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie 30 września zaplanowano dzień plenerowy. Na placu przy ulicy Grabiszyńskiej w miejscu starej zajezdni autobusowej dla uczestników festiwalu zbudowana zostanie niezwykle magiczna wioska, pełna atrakcji i warsztatów oraz spektakli.  – Na przełomie września i października do Wrocławia po raz kolejny zjadą się trupy teatralne z różnych stron Europy, by wziąć udział w 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. W tym roku odwiedzą Wrocław m.in.: artyści z Włoch, Finlandii, Litwy czy Słowacji. Zaplanowaliśmy także Dzień Niderlandzki – mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.

Podczas pleneru w Centrum Historii Zajezdnia, uczestnicy zaproszeni zostaną do Cyrkowego Miasteczka „FrikArt” na wiele godzin zabawy, która kształtuje charakter, rozwija zręczność, pasje i kreatywność. Cyrkowe dyscypliny będzie można odkryć między innymi w strefie gigantycznych baniek mydlanych, na konstrukcji do chodzenia po linie, podczas nauki żonglerki czy chodzenia na szczudłach. Nie zabraknie też gier zręcznościowych, podczas których zintegrują się całe rodziny. Dla dzieci wystąpią także dzieci – Centrum Akrobatyczne „Vertykalna” zaprosi na pełną wspaniałych artystów, zachwycających choreografii oraz niezapomnianych przeżyć opowieść „Mały Książę”, historię o dorastaniu i odkrywaniu w sobie wewnętrznego dziecka, o którym dorosłym zbyt często zdarza się zapominać. Teatr Pinezka przeprowadzi lekcję ekologii podczas komediowego spektaklu „Stary Clown i morze” gdzie oprócz gwarancji śmiechu nauczy publiczność, że nie należy wyrzucać śmieci do morza. Program „Jesienny Czas” zespołu Kukaj Kukawko to z kolei spotkanie z naturą, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki ludowej, włączające uczestników do wspólnych zabaw, uwrażliwiające na dźwięki przyrody, gdzie bawiąc się, skacząc, tańcząc i śpiewając będzie można złapać kroplę deszczu czy wybrać się do lasu.

O szacunku dla naszej Planety, opowie także Teatr Chrząszcz w Trzcinie w spektaklu „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą”, traktującym o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego gospodarowania zasobami ziemi i odpadami. W programie znalazł się także pokaz „Kickstart” zespołu cyrkowego Arctic Ensemble. To spektakularne widowisko akrobatyczno-cyrkowe w zabawny sposób przedstawiające fińską kulturę, swoją ciepłą atmosferą urzeka wszystkich, od dzieci po osoby starsze, a znakomite umiejętności akrobatyczne trzymają publiczność w napięciu.  Nie zabraknie także koncertu – wystąpi Kapela Timingeriu, której artyści grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej. Na zakończenie z Teatrem Klinika Lalek, gospodarzami festiwalu „Dziecinada” publiczność wyruszy w kolejną podróż i popłynie do gwiazd podczas „Kosmicznej Podróży Guliwera”.

To nie koniec atrakcji, ponieważ podczas dnia plenerowego odbędą się także warsztaty, zabawy i animacje dla małych i dużych organizowane przez partnerów festiwalu. W cenie biletu będzie można zwiedzić interaktywną wystawę w Centrum Historii Zajezdnia „Wrocław 1945–2016”.  Warsztaty z planszówek poprowadzą Sisters in the game. Do kreatywnej strefy budowania LEGO, w której znajdują się puchate maskotki, kolorowe pufy, kolejka sterowana na pilota oraz ogromne pudełka pełne klocków zaprosi Planeta Robotów. W przestrzeni Rodzic-lider dzieci znajdą kreatywne pomysły na zabawy, które pomogą im lepiej poznać siebie samych. To tylko część atrakcji. Strefa plenerowa będzie otwarta od godz. 12:00 do godz. 21:00.

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”

28 września – 1 października, Wrocław

Szczegółowy program pleneru dostępny:  TUTAJ

bilety na wydarzenie są dostępne na stronach: www.dziecinada.wroclaw.plwww.strefakultury.pl oraz www.eventim.pl.  

SKRÓCONY PROGRAM – 30 WRZEŚNIA – PLENER

godz. 12:00-19:00

Miasteczko Cyrkowe – Frikart

godz. 12:00-20:00

Animacje, warsztaty (partnerzy festiwalu)

godz. 13:00

„Mały Książe”, Szkoła Akrobatyki „Vartykalna” (Polska)

godz. 14:00

„Stary Clown i Morze”, Teatr Pinezka (Polska)

godz. 15:00

„Jesienny Czas”, Kukaj Kukawko (Polska)

godz. 16:00

„Plum i Bulb, czyli problemy z wodą”, Teatr Chrząszcz w Trzcinie (Polska)

godz. 17:00

„Kickstart”, Arctic Ensemble (Finlandia)

godz. 18:30

Koncert: Kapela Timingeriu (Polska)

godz. 19:30

„Kosmiczna Podróż Guliwera”, Teatr Klinika Lalek (Polska)

Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz z budżetu Gminy Wrocław.