Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych / Teatr Klinika Lalek oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają do Wrocławia na cztery dni wypełnione spektaklami teatralnymi, pokazami cyrkowymi oraz animacjami i warsztatami. Tegoroczne wydarzenia odbędą się w pięciu lokalizacjach: Impart Centrum, Firleju, Centrum na Przedmieściu, Teatrze Polskim – scena na Świebodzkim oraz Centrum Historii Zajezdnia, gdzie zaplanowano ekscytujący dzień plenerowy.

Już za moment rozpocznie się święto wszystkich dzieci, nie tylko tych najmłodszych. Po raz kolejny do Wrocławia zjadą się trupy teatralne z różnych stron Europy, by wziąć udział w 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. W tym roku zaprezentują się artyści z Polski, Włoch, Finlandii, Litwy czy Słowacji. Zaplanowano także Dzień Niderlandzki oraz pełną dodatkowych atrakcji imprezę plenerową. – Każdy zaproszony spektakl to opowieść. Teatr zawita w miejsca nieoczywiste. Sensoryczne spektakle, z bardzo bliską, zacierającą granice między aktorem i widzem relacją, kontrastować będą z plenerową, skąpaną w słońcu zabawą. Tradycja spotka tu nowoczesność. Część działań przebiegnie pod znakiem oswajania rozmaicie rozumianej inności, zarówno dzięki artystycznym wypowiedziom, jak i dostępności spektakli dla osób z niepełnosprawnościami oraz niezależnie od sytuacji materialnej widzów. 10. edycja festiwalu pochyla się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Nastrojowy teatr ulicznych wagabundów i duże widowiska sceniczne zestawione zostaną ze spektaklami, które przekonają, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się̨ w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać – mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.

Najwięcej atrakcji zaplanowano 30 września na placu przy Centrum Historii Zajezdnia. Strefa plenerowa wypełniona będzie ekscytującymi i spektakularnymi występami. „Kickstart” grupy Arctic Ensemble to zabawny i pełen energii akrobatyczny pokaz cyrkowy oparty o fińską kulturę, środowisko i absurdalny humor. Zespół Kukaj Kukawko zaprosi na koncert z animacją taneczną pt. „Jesienny Czas”Teatr Klinika Lalek zabierze widzów na magicznym statku w „Kosmiczną Podróż Guliwera”. Z Centrum Akrobatycznym „Vertykalna” publiczność odkryje na nowo opowieść „Mały Książe” w odsłonie pełnej zachwycających choreografii oraz niezapomnianych przeżyć. Do tańca w rytm muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej porwie uczestników Kapela Timingeriu, czyli rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania i dzielenia się muzyką na żywo.

Na małych i dużych festiwalowiczów czekać będzie także moc dodatkowych atrakcji. Animatorzy kultury zafundują uczestnikom dzień pełen przeżyć i wrażeń. Z oferty partnerów będzie można skorzystać do godziny 20:00. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na warsztatach pod okiem artystów, animatorów i pedagogów uczestnicy będą mogli rozwijać umiejętności: zdobiąc przyniesione koszulki sitodrukiem z Panato Sito, językowe ze szkołą Gerelis oraz międzynarodowymi wolontariuszami z Fundacji Prom, ale także społeczne pod okiem Rodzic Lider i Sisters in the game. Nie zabraknie też energicznych zabaw ze szkołą pływania Swim & Fun, gier zręcznościowych, czy budowli z klocków Lego pod okiem Planety Robotów oraz klocków Linden.

Festiwal zakończy się 1 października Dniem Niderlandzkim, gdzie zaprezentowane zostaną trzy spektakle.  Poprzez animacje i muzykę w bajkowy świat przeniesie uczestników przedstawienie „Home” w wykonaniu Mime Wave. Holenderski zespół teatralny Meneer Monster i wybuchowe spektakl „Lucky Luuk” to gratka dla fanów Dzikiego Zachodu oraz westernów natomiast „BullyBylly” zaprezentowane przez Maas Theatre En Dans to musical dla maluchów w stylu „West Side Story”.

10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”

28.09-1.10 | Wrocław

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Bilety na wydarzenia są dostępne: www.dziecinada.wroclaw.pl

Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.