Program i bilety

BILETY ORAZ KARNETY OBOWIĄZUJĄ WSZYSTKICH OD 1-GO ROKU ŻYCIA. 

24 września (piątek)

podwórko Impartu, godz. 17:30

Awake LOVE Orchestra, Awake Projects (Szwecja)

Czas trwania: 50 minut

Wiek: koncert familijny

 

20 PLN

fot. mat. pras.

Muzyczna podróż Orkiestry Miłości zaczyna się od melodii szwedzkich piosenek ludowych i dziecięcych i zabiera publiczność w fantastyczną trasę koncertową po całym świecie. Dzięki rytmom i melodiom z miejsc, które odwiedzali przez lata, artyści opowiadają historie o kulturach, odkryciach i językach.

Chcą zachęcić dzieci i członków ich rodzin do muzycznego odkrycia – mówiąc o ludziach, którzy tworzyli muzykę i nauczyli nas piosenek, które nosimy ze sobą.

Artyści w ciekawy i zabawny sposób oraz uczą gry na instrumentach perkusyjnych, których używają w piosenkach, a ich mapa świata pomaga wizualizować różne kraje, które odwiedzą podczas koncertu.

 

 plac przed Impartem, godz. 19:00

„Kosmiczna Podróż Guliwera”, Teatr Klinika Lalek

Na motywach powieści Jonathana Swifta pt. „Podróże Guliwera”.

Czas trwania: 50 minut

Wiek: spektakl familijny

20 PLN

fot. mat. pras.

Aktualnie znaleźliśmy się w przełomowym momencie historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Planety Jowisz z Saturnem ustawiły się wobec siebie na niebie w jednej linii tak, że widziane z Ziemi wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia; koniec wojen i kłótni – początek pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot. Nie wystarczy żyć, liczy się to jak żyjesz.

„Kosmiczna Podróż Guliwera” to spektakl dla dzieci i dorosłych.

Ruszamy razem w kolejną podróż. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić  na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.

Najnowsza produkcja Teatru Klinika Lalek została zrealizowana dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury/Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

ZESPÓŁ:

Reżyseria: Wiktor Wiktorczyk

Scenariusz: Stanisław Wolski, Wiktor Wiktorczyk, Zespół aktorski

Scenografia: Zbigniew Roszkowski, Wiesław Drzewiecki, Krzysztof Roszko, Zespół aktorski

Muzyka: Włodzimierz Kiniorski

Piosenki / teksty: Marek Konopczak

Studio: Ranjit PrasadRrR

Instalacje / konstrukcje: Bartłomiej Majchrzak, Saldator

Aktorzy: Anna Olechnowicz-Lachowska, Dominika Skoczylas, Tomasz Kanczewski, Krzysztof Roszko, Kamil Lachowski, Mateusz Brodowski, Mateusz Grabowski, Mateusz Zagórski

EXTRA: Po spektaklu – wraz z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego – podejmiemy próbę obserwacji teleskopowych największych planet Układu Słonecznego, Jowisza i Saturna – elementów Wszechświata zwykle niedostępnych naszym oczom.

Wydarzenie dostępne dla posiadaczy biletów na spektakl „Kosmiczna Podróż Guliwera”

Wiek: 0-99 lat

 

25 września (sobota)

podwórko Impartu, godz. 11:00 i 15:00

„The Kluns”, Awake Projects (Szwecja)

Czas trwania: 30 minut

11:00

15:00

15 PLN

Wiek: 3-5 lat

fot. mat. pras.

Czarujący spektakl teatralny z hipnotyzującą scenografią i ręcznie robionymi marionetkami.

Szwedzka książka dla dzieci “The Kluns” Per’a Backmana to opowieść o małym piesku o tym samym imieniu, który jest bardzo niezadowolony z siebie, i ciągle znajduje w sobie niedostatki i wady. Trawa jest po drugiej stronie ulicy zawsze bardziej zielona. Co się stanie, gdy spotka innego Klunsa?

Wielokrotnie nagradzany teatr Awake Projects teatralnie ucieleśnia poruszającą historię o Klunach i nadaje jej nowe życie poprzez formę teatralną dla dzieci. Dwie aktorki: Hanna Björck i Maria Sendow wykorzystują porywającą technikę opowiadania historii i dobrze wcielone lalkarstwo, aby dać dzieciom teatralne doświadczenie na najwyższym poziomie.

 

KARNET CAŁODNIOWY OBOWIĄZUJE NA WSZYSTKIE WYDARZENIA ODBYWAJĄCE SIĘ 25 WRZEŚNIA NA PLACU PRZED IMPARTEM W GODZ. OD 12:00 DO 19:00.

 

 

40 PLN

plac przed Impartem, godz12:00 i 15:00

„Eliksir mądrości”,  Teatr Wariate (w ramach karnetu)

wiek: 3+

czas trwania: 45 minut

fot. Oliwia Papatanasis

W pewnym domowym laboratorium ekscentryczny Profesor Eugeniusz od lat próbuje stworzyć wynalazek swojego życia. We wszystkich szalonych próbach wiernie asystuje mu Zofia – gosposia, która oprócz wielkiego serca ma także niezwykłą umiejętność psucia wszystkiego, czego się tylko dotknie.

Trudno się zatem dziwić, że żaden z  wynalazków Profesora nie działa jak należy. Profesor, zdruzgotany i przeświadczony o swoim braku talentu,  postanawia wreszcie wyhodować Sztuczną Inteligencję, czyli Mózg. Chce wydobyć z niego Eliksir Mądrości, dzięki któremu umysł Profesora mógłby zabłysnąć genialną twórczą inwencją.

Jednak zadanie wcale nie jest łatwe, nawet przy użyciu starego wynalazku Profesora – Wielofunkcyjnego Robota Kuchennego „Alberta”. Bo cóż może poczciwy Albert, gdy jak zwykle we wszystko wmiesza się Zofia?

Mózg jak orzeszek, ptasi móżdżek – to etapy dalekie od doskonałości…

Czy Profesorowi uda się osiągnąć upragniony cel?

„Eliksir mądrości” próbuje zachęcić młodych widzów do twórczych poszukiwań.

Nie brak w nim dobrej zabawy, ale i refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze.

To pełen humoru, ekspresyjny spektakl o geniuszu drzemiącym w każdym z nas…

Scenariusz i reżyseria: Teatr Wariate

Scenografia: Marek Cyris

Kostiumy: Sylwia Cyris

Muzyka: Michał Łaszewicz

 

godz. 12:00-19:00

Wielkie Marionety Teatru Klinika Lalek – animacje i warsztaty (w ramach karnetu)

Wiek: 3+

Teatr Klinika Lalek zaprosi dzieci do zapoznania się z „nadmarionetami”. Z 5-metrowymi lalkami: Guliwerem, z Żyrafą „Emanuelle”, ze Słoniem „Charliem” i Lwem „Leonardo”. Aktorzy teatru będą obecni w przestrzeni festiwalowej, by przybliżać najmłodszym i nieco starszym sztukę aktorstwa, lalkarstwa, pantomimy… by zaprosić w magiczny świat teatru.

 

plac przed Impartem

godz. 12:00-19:00 – warsztaty

godz. 14:00 – pokaz

Miasteczko Cyrkowe FrikArt we współpracy z grupą Kids New Circus (w ramach karnetu)

wiek: 3-12 lat

fot. mat. pras.

Miasteczko Cyrkowe FrikArt – to wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Doświadczeni animatorzy bawią, uczą i rozwijają koordynację ruchową wszystkich chętnych na podróż do bajkowego świata cyrku. Fantastyczne sztuczki żonglerskie połączone z ekwilibrystyką wprawiają w osłupienie, a interakcja z widzami nie pozwala nawet na chwilę nudy, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!

 

godz. 12:30, 14:30 i 17:00

Kraina GOZ – pogadanka oraz warsztaty aktorskie (w ramach karnetu)

Wiek: 0-99 lat

W punkcie informacyjnym Krainy GOZ można wziąć udział w warsztatach aktorskich połączonych z krótkimi pogadankami dla dzieci i rodziców. Głównym tematem będą istotne kwestie związane z gospodarką obiegu zamkniętego, wyzwania, przed jakimi stajemy jako mieszkańcy naszej planety i ciekawe rozwiązania, które mogą stanowić punkt zwrotny dla środowiska.

Kampania Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Możemy się wszyscy porozumieć i zacząć racjonalnie traktować nasz jedyny i prawdziwy dom, czyli planetę Ziemię. Zasoby mamy ograniczone, więc przestańmy udawać, że jest inaczej. Porozmawiajmy o tym jak jest, a nie jak wydaje się, że jest. 

Profesor GOZ (Tomasz Olejnik) to postać niekoniecznie prawdziwa, choć mówiąca o prawdziwych problemach. To główny bohater kampanii społecznej „Kraina GOZ”, która ma zachęcać Polaków do zmiany nawyków w zgodzie z koncepcją Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i udowadniać, że nie jest to utopia, a świadomie podejmowane decyzje na każdym szczeblu funkcjonowania społeczeństwa. Podstawą kampanii jest przekonanie, że każdy z nas może dla siebie i swojej społeczności stać się „profesorem” czy „profesorką” GOZ i zacząć zmieniać rzeczywistość.

W godzinach 12:00-19:00 zapraszamy także do punktu informacyjnego Krainy GOZ.

 

plac przed Impartem, godz. 13:00 i 16:00

„Pchła Szachrajka”, Teatr Żelazny (w ramach karnetu)

Czas trwania: 50 minut

Wiek: 3+

fot. mat. pras.

„Pchła Szachrajka” to spektakl familijny dla dzieci od 3 do 99 lat. Przedstawienie jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie komentując ówczesną Polskę, przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które są aktualne do dziś. „Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20., barwna scenografia oraz wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie bawią się fantastycznie. Pchła Szachrajka przemierza lądy i morza by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

 

godz. 15:00-17:00

Warsztaty z sitodruku ze spółdzielnią PANATO (w ramach karnetu)

Wiek: 0-99 lat

fot. mat. pras.

Sitodruk na „Dziecinadzie” – to dziecinnie proste!

W bardzo prosty sposób możesz odświeżyć swoją garderobę. Przynieś ze sobą materiały, a my pokażemy jak to zrobić! Na miejscu będzie można też zakupić praktyczne, płócienne torby i na nich nadrukować festiwalową grafikę.

Warsztat poprowadzi Anna Pastuszka, pedagożka i animatorka kultury, która od 8 lat prowadzi pracownię sitodruku.

 

plac przed Impartem, godz. 18:00

Baśnie Ludów Ziemi – teatr prastarej sztuki opowiadania (w ramach karnetu)

Czas trwania: do 60 minut

Wiek: 7+

fot. mat. pras.

„Baśnie, które opowiadam i śpiewam to prastare tradycyjne opowieści z wielu krańców świata oraz te, które przychodzą teraz… ” mówi Aishi Ma, czyli Magda Polkowska, wędrowna bajarka. Jej opowieści to mozaika głosu, dźwięku tradycyjnych instrumentów z odległych krain i ciszy. Zawierają w sobie wzory, które są starsze aniżeli nawet Baśniarz, poprzez którego płyną słowa jest tego świadom.

Wędrowne baśniarstwo to sztuka, która znów zaczyna tętnić życiem.

Magda Polkowska pochodzi z Gdańska, kształciła się na wydziale antropologii i ekologii w New Jersey i Kalifornii. Opowiadaniem historii zajmuje się od „dawna niedawna”. Inspirację czerpie od starej kobiety, która mieszka w ciszy jej samej na dnie świętego jeziora, oraz ludów wśród których przebywała (na rezerwatach plemienia Lakotów w Południowej Dakocie, w Meksyku, w Kazachstanie, oraz na stepach Południowej Syberii).

Baśń niesie naukę, mądrość i głębię, krąży wokół tej samej niezmiennej prastarej wiecznej Prawdy… przekazywanej przez pokolenia, aby człowiek pamiętał o tym, kim jest…

Serdecznie zapraszamy do świata baśniowej metafory. Wieczór dedykowany starszym słuchaczom, ale i dzieciom, które pięknie potrafią znaleźć się w takiej przestrzeni i ciszy.

 

podwórko Impart (schody), godz. 19:00

„Szafa Show”, Fundacja Sztukmistrze

Czas trwania: od 30 do 45 minut

Wiek: 3+

15 PLN

fot. Jakub Borkowski

To zabawna komedia uliczna, w której wszystko może się wydarzyć. Przedstawienie odpowiednie zarówno dla dzieci jak i dorosłych widzów.

Trzy niezwykłe postacie Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago wykonują ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Oprócz pokazu fire show, spektakl obejmuje także akrobatykę w kole Cyra oraz żonglerkę. 

„Szafa Show” to spektakl pełen żartu i interakcji z publicznością, wykraczający poza tradycyjne ramy widowiska teatralnego.

 

26 września (niedziela)

KARNET CAŁODNIOWY OBOWIĄZUJE NA WSZYSTKIE WYDARZENIA ODBYWAJĄCE SIĘ 26 WRZEŚNIA NA PLACU PRZED IMPARTEM W GODZ. OD 12:00 DO 18:00.

 

 

30 PLN

plac przed Impartem, godz. 12:00

„Alicja w Krainie Czarów”, Teatr AYA (w ramach karnetu)

Czas trwania: 50 minut

Wiek: 5+

fot. mat. pras.

Teatr AYA działa pod patronatem Stowarzyszenia Wy-Ja-Śnienie, realizującym różnorodne programy z zakresu edukacji kulturalnej i rozwoju osobistego

Spektakl jest pomysłową wariacją na temat jednej z najbardziej uwielbianych powieści wszech czasów „Alicja w Krainie Czarów”, Lewisa Carrolla. To podróż do krainy pomiędzy snem a jawą. Spotkanie twarzą w twarz z własnymi słabościami. Rozpoznanie siły miłości i samoakceptacji. Spektakl dopasowany do trendów XXI wieku, który porusza takie tematy jak: blogowanie, media społecznościowe, miłość, przyjaźń, autentyczność, przeznaczenie. Ze względu na to, iż „Alicja w Krainie Czarów” pełni rolę lektury, spektakl jest dedykowany w szczególności dla dzieci i młodzieży szkolnej. W związku z tym, że aranżacja powieści osadzona jest w realiach współczesnego świata i wyrażona językiem slangu młodzieżowego, będzie doskonale przez nich zrozumiała. .

Zapraszamy w głąb „króliczej nory”, by wraz z Alicją przeżyć fantastyczną, pełną magii przygodę.

Scenariusz i reżyseria: Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy, Radomir Bachar

Muzyka i teksty: Krzysztof Sorodnik, Krzysztof Riewold

Obsada:

Krzysztof Riewold (Narrator): artysta, pedagog, instruktor sztuki cyrkowej, absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunku pedagogiki opiekuńczo wychowawczej i terapeutycznej. Półfinalista programu Mam Talent. Żonglujący maratończyk.

Irmina Chocianowicz (Alicja): tancerka, choreograf, pedagog, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Założycielka i dyrektor Teatru Tańca Oshicat w Opolu. Twórca i reżyser wielu spektakli teatralno-tanecznych.

Radomir Bachar (Królik, Robak): tancerz, choreograf, pedagog, Absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z zakresu tańca jazzowego w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Współpracował jako tancerz oraz wykonawca z wieloma zawodowymi i amatorskimi teatrami tańca.

Angelika Gnacy (Królowa, Kapelusznik): tancerka, choreograf, instruktor tańca, warsztatowiec, absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, politolog, właścicielka Agencji Artystycznej Wymiar X, Współzałożycielka Akademii Kultury Hip Hop.

plac przed Impartem, godz. 12:00-17:00

„Stinorhy”, Waxwing Theatre – interaktywna wystawa teatralna (Czechy)

(w ramach karnetu)

Wiek: 0-99 lat

fot. mat. pras.

Przyjdź pobawić się światłem i cieniem! Interaktywna instalacja Stínohry („Shadowplay”) składa się z różnych gier opartych na eksperymencie i interakcji ze światłem i cieniem oraz zabawie marionetkami. Całość usytuowana  jest w kilku namiotach „mini-chapiteaux”.

Koncepcja: Zuzana Smolová i Peter Gaffney

Pochodzący z południa Czech, prowadzony przez Zuzane Smolovą i Petera Gaffneya, teatr “Waxwing” tworzy spektakle, w których lalki spotykają się z potencjałem ekspresji takich materiałów jak: glina i ziemia, patyki i liście, tworząc absolutnie unikalne charaktery, sytuacje, ruchy i opowieści.

 

plac przed Impartem, godz. 12:00-18:00

Wielkie Marionety Teatru Klinika Lalek – animacje i warsztaty (w ramach karnetu)

Wiek: 3+

Teatr Klinika Lalek zaprosi dzieci do zapoznania się z „nadmarionetami”. Z 5-metrowymi lalkami: Guliwerem, z Żyrafą „Emanuelle”, ze Słoniem „Charliem” i Lwem „Leonardo”. Aktorzy teatru będą obecni w przestrzeni festiwalowej, by przybliżać najmłodszym i nieco starszym sztukę aktorstwa, lalkarstwa, pantomimy… by zaprosić w magiczny świat teatru.

 

plac przed Impartem, godz. 12:00-18:00

Miasteczko Cyrkowe FrikArt we współpracy z grupą Kids New Circus (w ramach karnetu)

wiek: 3-12 lat

fot. mat. pras.

Miasteczko Cyrkowe FrikArt – to wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Doświadczeni animatorzy bawią, uczą i rozwijają koordynację ruchową wszystkich chętnych na podróż do bajkowego świata cyrku. Fantastyczne sztuczki żonglerskie połączone z ekwilibrystyką wprawiają w osłupienie, a interakcja z widzami nie pozwala nawet na chwilę nudy, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała.

W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!

 

plac przed Impartem, godz. 12:00-18:00

Edukido – zajęcia edukacyjne z klockami Lego (w ramach karnetu)

Wiek: 3-12 lat

fot. mat. pras.

Edukido to nauka poprzez zabawę w najczystszej postaci! Dzieci bawiąc się, porzucają stereotypowe podejście do nauki, bo zdobywanie nowej wiedzy może być pasjonujące, można uczyć się i rozwijać na różne sposoby – nie tylko z książek. Uczestnicy warsztatów Edukido wspólnie, pod okiem instruktora, szukają odpowiedzi na pytania: „Jak to działa?”, „Dlaczego ten spychacz spycha?”, „Ile udźwignie dźwig?”, „Czemu ptak nie spada, gdy nie macha skrzydłami?”. Odpowiedzi szukają, praktykując i eksperymentując.

Co czeka dzieci podczas warsztatów Edukido? Wasze pociechy będą mogły zdobyć pasjonującą wiedzę i poznać zagadnienia związane m.in.: z historią, geografią, ekologią, językiem polskim, fizyką, techniką i matematyką. Wszystko to w swobodnej, kreatywnej atmosferze sprzyjającej nauce. Budując wiatraki, dzieci uczą się o energii odnawialnej. Jak żyli ludzie w średniowieczu? Tego dowiedzą się, gdy skonstruują zamek, salę królewską i stajnie. A 7 Cudów Świata to najlepsza okazja do nauki geografii i mapy świata!

 

plac przed Impartem, godz. 12:30, 14:00 i 15:00

Kraina GOZ – pogadanka oraz warsztaty aktorskie (w ramach karnetu)

Wiek: 0-99 lat

W punkcie informacyjnym Krainy GOZ można wziąć udział w warsztatach aktorskich połączonych z krótkimi pogadankami dla dzieci i rodziców. Głównym tematem będą istotne kwestie związane z gospodarką obiegu zamkniętego, wyzwania, przed jakimi stajemy jako mieszkańcy naszej planety i ciekawe rozwiązania, które mogą stanowić punkt zwrotny dla środowiska.

Kampania Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Możemy się wszyscy porozumieć i zacząć racjonalnie traktować nasz jedyny i prawdziwy dom, czyli planetę Ziemię. Zasoby mamy ograniczone, więc przestańmy udawać, że jest inaczej. Porozmawiajmy o tym jak jest, a nie jak wydaje się, że jest. 

Profesor GOZ (Tomasz Olejnik) to postać niekoniecznie prawdziwa, choć mówiąca o prawdziwych problemach. To główny bohater kampanii społecznej „Kraina GOZ”, która ma zachęcać Polaków do zmiany nawyków w zgodzie z koncepcją Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i udowadniać, że nie jest to utopia, a świadomie podejmowane decyzje na każdym szczeblu funkcjonowania społeczeństwa. Podstawą kampanii jest przekonanie, że każdy z nas może dla siebie i swojej społeczności stać się „profesorem” czy „profesorką” GOZ i zacząć zmieniać rzeczywistość.

W godzinach 12:00-18:00 zapraszamy także do punktu informacyjnego Krainy GOZ.

 

plac przed Impartem, godz. 13:00 i 17:00

„Epidemia śmiechu, czyli Teatr Clowna Pinezki”, Teatr Pinezka (w ramach karnetu)

Czas trwania: 50 minut

Wiek: Teatr Pinezka leczy śmiechem widzów w każdym wieku

fot. mat. pras.

Występują: Clown Pinezka – Przemysław Grządziela i Babcia Maciejka – Maciej Słowik.

Uwaga! Śmiech jest zaraźliwy! Można umrzeć ze śmiechu, ale śmiech jest także najlepszym lekarstwem na wszystkie smutki tego świata, a ludzie na całym świecie śmieją się w tym samym języku: Ha, Ha, Hi, Hi i He, He. Teatr Pinezka leczy śmiechem widzów w każdym wieku, bo każdy jest dzieckiem.

Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

 

plac przed Impartem, godz. 14:00

Warsztaty Rodzic-lider

Zapisy: bilety@strefakultury.pl (zapisy dla osób posiadających karnety)

Limit: 20 dorosłych z dziećmi

Dzieci czasem mówią do nas dużo… a czasem nawet za dużo – tak, że zastanawiamy się skąd w naszej rodzinie taka „Hanka Bielicka”. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy się od nich czegoś dowiedzieć – wtedy uparcie milczą. Nie musisz się tym martwić, bo najwięcej komunikatów i tak ukrywa się między słowami. Asia Bzdzion – popularyzatorka metody RIE w Polsce i autorka warsztatów, które prowadzi pod marką Rodzic-lider – pokaże jak je odczytywać.

„Usłysz mnie!” to zaraz obok „Zobacz mnie!” i „Pozwól mi być sobą!” jedne z najważniejszych ludzkich potrzeb. Na warsztacie rodzice poznają narzędzia, dzięki którym z dużo większą łatwością będą mogli zapewnić swoje dziecko, że słyszą je naprawdę. To pozwoli zbudować niezwykłą więź i zaufanie.

 

plac przed Impartem, godz. 14:00-16:00

Wiek: 0-99 lat

Warsztaty z sitodruku ze spółdzielnią PANATO (w ramach karnetu)

fot. mat. pras.

Sitodruk na „Dziecinadzie” – to dziecinnie proste!

W bardzo prosty sposób możesz odświeżyć swoją garderobę. Przynieś ze sobą materiały, a my pokażemy jak to zrobić! Na miejscu będzie można też zakupić praktyczne, płócienne torby i na nich nadrukować festiwalową grafikę.

Warsztat poprowadzi Anna Pastuszka, pedagożka i animatorka kultury, która od 8 lat prowadzi pracownię sitodruku.

 

 plac przed Impartem, godz. 16:00

„Usłysz mnie”, Teatr PoProstu (w ramach karnetu)

Czas trwania: 50 minut

Wiek: 4+

fot. mat. pras.

„Usłysz mnie” to nowoczesna opowieść w konwencji teatru maskowego dla dzieci od lat 4, opowiedziana bez słów – jedynie poprzez ruch.

Bohaterka – mała dziewczynka tęskni za rodzicami, którzy – ze względu na liczne obowiązki – nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Jej usilne próby zainteresowania ich swoją osobą i zachęta do wspólnej zabawy kończą się niepowodzeniami, dlatego pewnego dnia dziewczynka zamyka się w sobie, czuje się samotna i niepotrzebna.

Stan ten jednak nie trwa wiecznie, ponieważ każdy, a przede wszystkim mały człowiek, posiada w sobie ukryte pokłady „autoobrony”, która przy pomocy wyobraźni i potrzeby radzenia sobie ze smutkiem, daje siłę, by wyjść z tego obronną ręką. Dziewczynka spotyka przemiłe stworki, które są uosobieniem dziecięcych marzeń. Przeżyte razem przygody (miłe i te nie do końca miłe) sprawiają, że główna bohaterka odzyskuje chęć bycia dzieckiem i siłę, by przekonać rodziców do większej uważności i wrażliwości na nią.

„Usłysz mnie” to przedstawienie nie tylko dla najmłodszych. Pozwala również rodzicom młodych widzów spojrzeć na ich relacje z dziećmi – przyjrzeć się im i przeanalizować.

Obsada: Anna Zych, Daria Iwan, Bartłomiej Kamiński

Reżyseria: Marta Kwiek

Muzyka: Andrzej Nawrocki

Scenografia: Beata Tomczyk

Projekt został zrealizowany we współpracy z fundacją NEONET.

 

podwórko Impart (schody), godz. 13:30 i 18:00

„Noe”, Teatr Walny

Czas trwania: 50 minut

Wiek: 9+

13:30

18:00

15 PLN

fot. mat. pras.

„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię i muzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent – Noe nie wsiada na Arkę i zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem… wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż topi.

Scenariusz i reżyseria: Adam Walny
Muzyka: Jan Wyszkowski
Premiera: Międzynarodowy Festiwal Wertep, sierpień 2015

 

podwórko Impart, godz. 17:00

„Pinokio”, Teatr Baj z Warszawy

Czas trwania: 70 minut

Wiek: 4+

15 PLN

fot. mat. pras.

Kim jest tak naprawdę Pinokio? Marionetką? Chłopcem z drewna, który kłamie i rośnie mu od tego nos? A może zwykłym dzieckiem ciekawym świata, zainteresowanym każdą nową przygodą, w której po dziecięcemu zatraca się bez pamięci?

Widowisko podwórkowe, oparte na umowności, zdolne zadziać się w każdej przestrzeni, w której znajdą się chętni do przyjęcia TEATRU widzowie. Będzie hucznie, muzycznie, teatralnie i z rozmachem. A wszystko po to, żeby mocnym głosem bronić kruchej wrażliwości dzieci oraz ich prawa do szczerej ciekawości świata.

Spektakl powstał w ramach projektu „Praska Dorożka Teatralna na Podwórzach”.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy do 2022 roku.

Autor: Carlo Collodi

Adaptacja: Michał Derlatka

Tłumaczenie: Zofia Jachimecka

Reżyseria: Michał Derlatka

Scenografia: Michał Dracz

Muzyka: Joanna Sówka-Sowińska

Asystent reżysera: Robert Płuszka

Obsada: Elżbieta Bieda, Malwina Czekaj, Marta Gryko-Sokołowska, Hanna Kinder-Kiss, Aneta Płuszka, Andrzej Bocian, Marcin Marcinowicz, Piotr Michalski, Robert Płuszka, Marek Zimakiewicz

 

24-26.09

Strefa Motorpol Wrocław

Wiek: 0-99 lat

Przez trzy dni na placu przed Impartem zwykła ekspozycja czterokołowego pojazdu zmieni się w niezwykłą przygodę. Partner motoryzacyjny festiwalu – Motorpol Wrocław udostępni dzieciom prawdziwy samochód, który będzie można pomalować farbkami.

W strefie organizowane będą również konkursy z nagrodami. Szukajcie miejsca oznaczonego granatowymi flagami!